Dynia jest warzywem bardzo chętnie wykorzystywanym w naszej kuchni. Z jej smacznych owoców można przygotować nie tylko zupę, ale także zapiekankę, wykorzystać jako farsz do pierogów, upiec ciasto. Do celów kulinarnych można wykorzystywać nie tylko jej dojrzałe owoce, ale także kwiaty i pestki. Dynia należy do roślin jednorocznych, a jej uprawa nie jest trudna nawet dla ogrodników-amatorów.
Dynia należy do roślin o dużych wymaganiach glebowych. Stanowisko, na którym będziemy ją uprawiać powinno zostać silnie nawiezione nawozami organicznymi. Po zasileniu gleby nawozami organicznymi można przystąpić do wysiewu nasion. Kolejny raz należy zasilić rośliny w fazie kwiatów. Kiedy tylko na roślinach pojawią się pierwsze kwiaty zasilamy ją nawozami mineralnymi. Kolejną dawkę nawozów mineralnych stosujemy po pierwszym zbiorze owoców. Kolejnym zabiegiem, który jest konieczny w przypadku posadzenia dyni olbrzymiej jest usuwanie zawiązków owoców. Zawiązki usuwamy tak, aby na jednej roślinie pozostało ich maksymalnie. Zabieg usuwania zawiązków przeprowadza się w chwili, kiedy osiągają one wielkość około 6 cm.
Dynia jest rośliną, która najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i zasobnych w azot. Z powodu zapotrzebowania na azot dynię sadzi się w pierwszym roku po oborniku.Ze względu na duże wymagania cieplne (najlepiej rośnie w temperaturze 25 stopni Celsjusza) przeznaczamy pod jej uprawę miejsce słoneczne i ciepłe. Jeżeli nie możemy zapewnić jej takiego stanowiska, możemy uprawiać ją pod osłonami. Nasiona dyni można wysiewać wprost do gruntu lub przygotować z nich rozsadę. W pierwszym przypadku nasiona wysiewa się najwcześniej 10 maja. Rozsadę przygotowuje się od 15 kwietnia. Nasiona wysiewane wprost do gruntu umieszcza się zachowując 60-centymetrowe odstępy. Stosuje się siew gniazdowy, czyli umieszczamy w jednym dołku po dwa nasionka. Rozsadę przygotowujemy w doniczkach, w jednej także umieszczamy dwa nasionka. Kiedy rośliny w doniczkach wykiełkują, jedną siewkę, tę najsłabszą, należy uszczknąć. Rozsadę wysadza się do gruntu po 15 maja.
Najczęściej w ogrodach sadzi się dwie odmiany dyni: dynię zwyczajną i dynię olbrzymią, która w dobrych warunkach osiąga olbrzymie rozmiary i równie dużą wagę. Ale w sklepach ogrodniczych można dostać także nasiona innych gatunków i odmian. Bardzo interesującą odmianą dyni zwyczajnej jest dynia makaronowa. Ugotowany miąższ dyni makaronowej rozpada się na przypominające makaron pasemka. Jest to odmiana bardzo łagodna w smaku, bardzo wartościowa pod względem zawartości witamin i składników mineralnych. Do tego jest niskokaloryczna. Ma takie same wymagania glebowe, co dynia zwyczajna. Kolejna, rzadka jeszcze w Polsce, odmiana to dynia piżmowa. Miąższ dyni pigwowej wydziela zapach zbliżony do zapachu piżma, stąd jej nazwa. Jej smak jest delikatny. Wymaga podpór, gdyż dojrzewające owoce nie mogą stykać się z ziemią. W czasie suszy trzeba ja nawadniać. Bardzo małe owoce, o maksymalnej masie 3 kg, rodzi dynia hokkaido. To bardzo smaczna odmiana o delikatnym, lekko orzechowym smaku.