W gospodarstwach rolnych oprócz prac bezpośrednio związanych z produkcją zwierzęcą i roślinną istnieją także czynności o charakterze organizacyjnym, bez których nie sposób sobie wyobrazić codziennego funkcjonowania. Widać to chociażby na przykładzie wewnętrznych dróg dojazdowych do pól, które co jakiś czas muszą być koszone, co przecież samo w sobie nie przynosi bezpośrednich korzyści dla gospodarstwa.
Koszenie tego typu dróg jest zadaniem niełatwym, do wykonywania którego nie nadaje się sprzęt rolniczy wykorzystywany na co dzień na łąkach. Typowa kosiarka rotacyjna jest zbyt delikatnym urządzeniem, aby ryzykować jego uszkodzenie na poprzeszywanych koleinami, błotnistych drogach, porozrzucanych pomiędzy polami uprawnymi. Z tego też względu coraz większą popularnością wśród polskich rolników cieszą się kosiarki bijakowe.
Jak już sama nazwa wskazuje sens działania tej kosiarki jest dość prosty. Jej praca polega na biciu, czyli miażdżeniu trawy przy użyciu tzw. bijaków. Są to specjalne ostrza tnące, mające postać haczykowatych młoteczków, przytwierdzonych do obracającego się wału głównego. W czasie pracy owe młoteczki z dużym impetem uderzają w podłoże, mulczując w ten sposób wszelkie rośliny.
Efektem jej pracy jest pozostawianie za sobą praktycznie skoszonej do poziomu gruntu roślinności, przy tym bez pozostałości w postaci zwałów trawy. Rośliny są bowiem, jak już wspominano mulczowane, czyli rozdrabniane na kilkumilimetrowe kawałeczki. Kosiarka jest bardzo wytrzymała, a możliwość ustawiania jej pod kątem sprawia, że doskonale nadaje się także do koszenia poboczy, rowów i wszystkich innych, trudno dostępnych terenów.