Jak uprawiać sałatę

Sałata to warzywo stosunkowo łatwe w uprawie. Sałaty należą do rodziny astrowatych, najbardziej popularną odmianą jest sałata głowiasta, która z kolei występuje w trzech odmianach botanicznych. Odmiany botaniczne sałaty głowiastej to sałata rzymska, dębowa i łodygowa nazywana także głąbikiem krakowskim. Wszystkie odmiany sałaty są wyjątkowo bogatym źródłem witamin i soli mineralnych.

Sałata wymaga gleby wilgotnej. W początkowej fazie wzrostu nie wymaga wysokich temperatur, dobrze rośnie także w niskiej temperaturze. W późniejszej fazie woli wilgotne powietrze i niezbyt wysoką temperaturę. Wysoka temperatura i susza powoduje szybsze pojawianie się pędów kwiatowych. Sałata źle rośnie na stanowiskach silnie nasłonecznionych, ale także w cieniu. Najlepiej rośnie na glebach gliniastych, lekkich i żyznych.

Wszystkie sałaty charakteryzują się krótkim palowym korzeniem. Dlatego świetnie rosną na grządkach podniesionych. Sałata ma krótki okres wegetacji, dlatego możemy ją wysiewać kilkakrotnie w ciągu jednego sezonu. Nasiona sałaty można wysiewać wprost do gruntu. Na szybsze plony można liczyć przygotowując rozsadę. Na zbiór w czerwcu nasiona wysiewa się pod koniec marca. Nasiona należy wysiewać rzadko, pikowanie sadzonek opóźnia rośnięcie roślin. Na miejsca stałe rozsadę wysadza się w fazie 4 liści. Preferowana rozstawa sadzenia to 20 cm. Na zbiór sałaty w maju rozsadę przygotowuje się już w lutym, potrzebny jest do tego inspekt. Rozsadę z siewu lutowego do gruntu wysadzamy pod koniec marca i na początku kwietnia. Ściółkowanie ziemi wokół sadzonek przyspiesza zbiór. Do ściółkowania można użyć słomy lub czarnej włókniny. Dostępna jest także zimowa odmiana sałaty, która daje najwcześniejsze plony. Zimową odmianę sałaty należy wysiać we wrześniu na rozsadniku. Na miejsca stałe wysadza się ją w październiku. Najbardziej popularną odmianą sałaty głowiastej jest sałata masłowa występująca w wielu gatunkach. Do uprawy na wczesny zbiór polecana jest odmiana Królowa Majowych i Rakowicka. Królowa Majowych może być uprawiana w nieogrzewanych inspektach, tunelach foliowych i w gruncie.

Sałata rzymska ma luźne główki o podłużnym kształcie. Ma takie same wymagania, jak sałata głowiasta. Może być uprawiana z wysiewu nasion lub z rozsady. W zależności od terminu wysiewu możemy ją zbiera latem lub jesienią. Sałata łodygowa tworzy wąskie rozety liści, jest odmianą nie zawiązująca główek tak, ja dzieje się to w przypadku sałaty głowiastej. Do jedzenia przeznacza się pędy kwiatowe i młodziutkie liście wierzchołkowe. Pędy kwiatowe można jeść na surowo, można je kisić. Liście wierzchołkowe zjada się na surowo. Pędy kwiatowe nadają się do ścięcia, kiedy osiągnąć wielkość 20 cm. Przed przyrządzeniem trzeba je obierać ze skórki. Sałacie łodygowej należy zapewnić takie same warunki, jak innym gatunkom sałaty.

W ostatnim czasie popularnością zaczynają cieszyć się inne odmiany sałat. Jedną z nich jest mało wymagająca roszponka. Roszponka charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji. Można ją wysiewać od początku sierpnia do końca września.

Dodaj komentarz