Przyczepa na miarę potrzeb

Rolnictwo polskie w ostatnich latach przeszło metamorfozę od drobnowytwórczego do wielkohektarowego. Oczywiście, wciąż istnieją małe, rodzinne gospodarstwa, których podstawowym celem jest zapewnienie podstawowego bytu członkom rodziny. Niemniej trend ku tworzeniu dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw będzie jeszcze się wzmacniał.

Duże gospodarstwa oznaczają dużą skalę produkcji, a zatem także duże potrzeby logistyczne, związane z organizowaniem zasiewów, zbiorów oraz przewożenia plonów i pasz. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w ślad za takich ich charakterem pojawiło się zapotrzebowanie na różnorakie przyczepy do ciągników, o wiele nowocześniejsze od wcześniej stosowanych. Sprzęt rolniczy tego typu jest podstawowym wyposażeniem każdego nowoczesnego gospodarstwa.

Oczywiście przyczepy wciąż pozostają relatywnie prostym sprzętem rolniczym, choć posiadają o wiele więcej możliwości od starszych, najczęściej mocno wyeksploatowanych modeli. Warto zauważyć, że współczesne przyczepy mają zazwyczaj możliwości dość szerokiego zmieniania ich możliwości, na przykład poprzez dostawienie dodatkowego, drugiego rzędu bortów, zwiększających pojemność przyczepy, czy też rozłożenie bortów na boki i powiększenie w ten sposób podłogi transportowej, co pozwala na przewożenie wielkogabarytowych ładunków, takich jak chociażby bele.

W wyposażeniu przyczep można odnaleźć także dodatkowe systemy hamulcowe, hydrauliczne siłowniki do wielostronnego wysypywania zawartości, czy też dostawki umożliwiające sprawną współpracę z kombajnami. Przyczepa naszych czasów ma więc o wiele bardziej uniwersalne znaczenie, niż modele użytkowane jeszcze całkiem niedawno.