8 Najdziwniejszych roślin świata

Królestwo roślin jest przeogromne i bardzo zróżnicowane. Dlatego nikogo nie powinno dziwić, że oprócz dobrze znanych nam gatunków, można w nim znaleźć prawdziwe dziwadła. Oto 8 z nich.

1. Raflezja Arnolda, zwana też bukietnicą (Rafflesia arnoldii)

Sama nie wytwarza korzeni, łodyg ani liści. Charakteryzuje się tym, że posiada największy kwiat w świecie roślin. Składa się on z pięciu czerwonych i mięsisty płatków. Jego rozmiary wynoszą 80-100 cm średnicy i ok. 10 kg wagi. Wydziela cuchnący zapach gnijącej padliny, który wabi zapylające go muchówki. Kwitnie przez 5-7 dni raz na kilka lat. Z powodu odoru nazywany jest przez mieszkańców Sumatry “trupim kwiatem”.

2. Hydnora africana

Ta niezwykła roślina pasożytuje na korzeniach krzewów z rodziny wilczomleczowatych na jałowych pustyniach afryki. Hydnora rośnie pod ziemią, za wyjątkiem cielistego kwiatu, który wyrasta nad ziemię i emituje odór zgnilizny. Zapach ten wabi całe stada skarabeuszy. Gdy żuk dostanie się do kwiatu, jest więziony na jakiś czas, żeby mógł spokojnie zapylić roślinę, po czym kwiat się otwiera i go wypuszcza.

3. Smocza lilia (Dracunculus vulgaris Schott)

Zwana też lilią voodoo, pochodzi z Europy południowej. Z okrywy kwiatu – dużej (do 1 metra) i czerwonej – wydobywa się nieprzyjemny dla człowieka zapach padliny, przyciągający muchy, które zapylają tę roślinę.

4. Amorphophallus titanum

Nazwa wywodzi się ze starożytnej greki: amorphos, “pozbawiony formy, bezkształtny” + phallos, “penis”, i nawiązuje do kształtu kolby. Jego kwiatostan może osiągnąć wysokość 2,5 m, a szerokość 1.5 m.

5. Wollemia szlachetna (Wollemia nobilis)

Ta roślina to żywa skamielina. Przed 1994 rokiem znana była tylko ze skamieniałości pochodzących sprzed 150 mln lat. Jest to gatunek niezwykle rzadki – na naturalnym stanowisku stwierdzono tylko 43 rośliny. Miejsce występowania wollemii jest utrzymywane w tajemnicy. Drzewo osiąga wiek do 1000 lat.

6. Welwiczja przedziwna (Welwitschia mirabilis)

Występuje na kamienistych równinach północnej Namibii i jest uważana za relikt z okresu jury. Jej żywotność szacuje się nawet na 2500 lat. Na całym świecie nazywają ją “botaniczna ośmiornicą”, “rośliną inną niż wszystkie inne”, lub “najbrzydszą rośliną świata”, a mieszkańcy Namibii nazywają ją po prostu “cebulą pustyni” i zjadają. Jest ona drzewem karłem. Jej częściowo zagłębiony w ziemi pień jest szerszy niż wyższy, a liście ma tylko dwa, za to rosnące przez całe życie rośliny i rozdzielające się wzdłuż równoległej nerwacji, na poskręcane pasy.

7. Drakaea glyptodon

Storczyk którego kwiaty kolorem i zapachem przypominają surowe mięso. Zapylana jest przez samców osy.

8. Wolffia angusta

Najmniejsza roślina kwiatowa na Ziemi, która osiąga zaledwie 0,6 mm długości i 0,33 mm szerokości. Pochodzi z Australii. To chyba jedyna roślina, której mała kolonia zmieści się na łepku od szpilki. Dwie rośliny w pełnym rozkwicie spokojnie mieści się we wnętrzu wydrukowanej małej litery “o”.

Źródło: https://www.divinecaroline.com/22167/37205-eight-world-s-most-unusual-plants