Skiba na miarę potrzeb

Praca na roli większości ludziom kojarzy się przede wszystkim z jednym obrazkiem – pługiem ciągniętym przez konia, który z kolei jest prowadzony przez sympatycznego, starszego rolnika. Tyle wyobrażeń, bowiem nie ma to już nic wspólnego z obecną rzeczywistością. Konie bowiem odeszły od roli zwierząt pociągowych, na rzecz hodowlanych, stanowiących swoistą wizytówkę właściciela.

Ich miejsce zajęły konie mechaniczne, w postaci wyspecjalizowanych ciągników, z wieloma możliwościami, przystosowanymi do pracy w nawet najcięższych warunkach. Ich uzupełnieniem są nowoczesne sprzęty, o nieporównywalnie większych możliwościach niż sprzęty, ciągnięte przez dziesiątki lat przez konie.

Sprzęt rolniczy naszych czasów, nawet tak pozornie prosty jak pług do orania, ma wiele udogodnień, które osobie nieobeznanej z współczesną pracą na wsi mogą się wydawać wręcz niewyobrażalne. Pługi obecnie potrafią na raz zaorywać nawet kilkanaście równoległych rzędów. Co więcej, dzięki możliwości odwracania skib, są w stanie wykonywać pracę w tą i z powrotem, dzięki czemu całość pracy przebiega znacznie szybciej.

Oczywiście sam pług nie byłby tak użyteczny, gdyby nie dobór odpowiednich ciągników. Niemniej sytuację można odwrócić i powiedzieć, że nawet najdroższy ciągnik nie dałby dobrych efektów orki, gdyby nie zastosowanie wydajnego pługa. Ustawianie skib pod odpowiednim kątem, płynna zmiana głębokości orki, czy też automatyczne wytrząsanie zbierającej się na skibach gleby to kolejne zalety, jakie można przypisać pługom naszych czasów. Zalety, które sprzęt rolniczy w dzisiejszych czasach czynią sprzętem na niezwykle wysokim poziomie użytkowym.