Renowacja tarasu drewnianego – jak to zrobić?

Podczas miesięcy letnich drewniany taras staje się głównym miejscem w naszym domu. Odpowiedni wystrój oraz zagospodarowanie jego przestrzeni są oczywiście bardzo ważne, ale nie możemy zapominać o jego renowacji. Taras drewniany przez cały rok wystawiony jest na działanie słońca i deszczu. Przez czynniki atmosferyczne deski naszego tarasu szarzeją i stopniowo uszkadzają się. By tego uniknąć, warto zapoznać się z praktycznymi poradami, które uchronią nasz taras od zniszczenia.

Samodzielne odnawianie tarasu

Co jakiś czas możemy sami zadbać o nasz taras. Pierwszym etapem porządków powinien być oczywiście dokładny przegląd ewentualnych uszkodzeń i dokładne oczyszczenie tarasu drewnianego z pyłu, piasku lub innych, zgromadzonych na nim nieczystości. Choć powszechnie do mycia tarasu używa się myjek ciśnieniowych, warto zastanowić się nad jakością tego typu zabiegów. Wiadomo, że na skutek sporego kontaktu z wodą deski mogą ulegać włóknieniu, a nasz taras może o wiele szybciej ulegać zniszczeniu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest ręczne wyszorowanie desek przy pomocy wody i szczotki. Jeżeli chcemy, by nasze działania przyniosły jeszcze lepsze efekty, zastanówmy się nad wykorzystaniem specjalnych preparatów do czyszczenia drewnianych tarasów. Możemy użyć ich, gdy zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe i trudne do usunięcia.

Usuwanie silnych zabrudzeń z tarasów

Gdy nasz taras uległ uszkodzeniu ze względu na stałe użytkowanie, możemy zauważyć, że na jego powierzchni powstały nieestetyczne czarne plamy. Usuwanie czarnych plam z tarasów możliwe jest dzięki wyszorowaniu ich przy pomocy specjalnych specyfików. Jeżeli na naszym tarasie pojawiły się tłuste plamy, spróbujmy usunąć je przy pomocy wody z mydłem – a jeżeli plama jest wyjątkowo uciążliwa – specjalnym preparatem do drewna. Podobną metodę wykorzystać można przy próbach zlikwidowania plam z jedzenia i słodkich napojów – wówczas zamiast mydła użyć możemy również płynu do mycia naczyń lub specjalnego preparatu, który z łatwością usunie resztki jedzenia. Niektórych plam musimy spróbować pozbyć się mechanicznie, np. plam z wosku lub plam po przypaleniach. W przypadku rozlanego na deski naszego tarasu wosku postarajmy się wywabić go najpierw przy pomocy kostek z lodem. Tak „ususzony” wosk zeskrobmy delikatnie nożykiem zawiniętym w ściereczkę, a resztę zmyjmy przy pomocy wody z płynem. Wyjątkowo szpecące nasz taras ślady po przypaleniach niezbędne może okazać się delikatne szlifowanie powierzchni deski. Jeżeli obawiamy się, że samodzielne odświeżanie tarasu może go jeszcze bardziej uszkodzić, skorzystajmy z doświadczenia fachowców.

Mechaniczne odnawianie tarasów

Gdy po oględzinach naszego tarasu uświadomimy sobie, że domowe sposoby nie wystarczą, by przywrócić deskom dawną jakość, możemy zdecydować się na mechaniczne odnowienie tarasu. Dzięki wykorzystaniu specjalnych maszyn, które czyszczą deski posiadające zarówno drobne, jak i grube ryfy, możliwa jest kompletna renowacja. Dla odzyskania pięknego wyglądu naszego tarasu istotne jest również usunięcie patyny. Ten srebrno-szary nalot jest główną przyczyną tego, że nasze deski szarzeją i tracą swój blask. Jeżeli deski naszego tarasu są już stare, niezbędne może okazać się przeszlifowanie całości. W przypadku planowania większego remontu naszego tarasu warto, byśmy skorzystali z usług firm doświadczonych w branży –pomocy szukać możemy m.in. na stronie zielone-studio.pl. Profesjonalnie wykonana renowacja naszego tarasu pozwoli nam ponownie cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu, dlatego istotne jest, by odpowiednio ją zaplanować poprzez zapoznanie się z cennikami remontów tarasu oraz ofertą dla klienta.

Impregnacja i olejowanie tarasu

Jeżeli nasz taras jest już oczyszczony i wolny od zabrudzeń, w trosce o jego dalszą pielęgnację warto przystąpić do impregnowania desek oraz ich olejowania. Bezbarwny impregnat stosujemy na już oczyszczonych deskach przed przystąpieniem do tego procesu. Odpowiednio dobrany produkt pozwoli nam uchronić drewno przez grzybami, które przyśpieszają jego rozpad. Olejowanie tarasu jest bardzo ważne, gdy chcemy zadbać o jakość desek na naszym tarasie. Pamiętajmy jednak o tym, żeby przed przystąpieniem do niego, zapoznać się ze stanem pogody na najbliższe dni. Jest to ważne, ponieważ 24 godziny po olejowaniu taras nie może być wystawiony na działanie deszczu, a temperatura powinna utrzymywać się w okolicach 24 stopni Celsjusza.

1 thought on “Renowacja tarasu drewnianego – jak to zrobić?”

Dodaj komentarz