Żywność zdrowa, a ekologiczna

Czy zdrowa żywność jest ekologiczna i czy ekologiczne jedzenie jest zdrowe? Z pewnością, w większości przypadków. Obu sformułowań określa się na zmianę, choć nie są one synonimami. Zwłaszcza jeśli chodzi o rolnictwo ekologiczne.

Używanie sformułowań „zdrowy” i „ekologiczny” może wprowadzić konsumenta w błąd. Ekologiczna żywność oznacza taką, która została wyprodukowana na farmie ekologicznej i posiada certyfikaty na pochodzenie i produkcję wolna od pestycydów i nawozów sztucznych. Natomiast określenie zdrowej żywności, niestety, jest chwytem marketingowym – nie znaczy to, że dany produkt jest niezdrowy, po prostu nie posiada certyfikatów uwiarygadniających rzeczywisty stan jakości produktu. Takie informacje znajdują się na etykiecie produktu – umieszczane są tam bezpośrednio przez producenta żywności. Etykietki produktów należy czytać, lub przynajmniej się nim przyjrzeć. Każdy konsument ma prawo wiedzieć, co oferuje mu dany produkt, jakie ma wartości odżywcze, czy chorzy powinni go unikać oraz jakie ma certyfikaty. To tylko przykłady. Ale warto wiedzieć. Niektórzy producenci fałszują certyfikaty ekologicznej żywności, a na etykiecie zobaczymy wymyślone, jednorazowe logo.

Czym charakteryzuje się produkt ekologiczny?

Na etykiecie produktu zobaczymy wspólnotowy znak „Rolnictwo ekologiczne”, a oprócz niego numerki i certyfikaty, m.in. znak identyfikacyjny partii produktu, nazwę produktu i firmy wraz z adresem miejsca produkcji. Pojawia się także nawa i numer jednostki certyfikującej, która upoważnia produkty danego producenta. Może pojawić się także wzmianka „system kontroli WE”. Wszystkie te informacje zawarte na opakowaniu są zapewnieniem, że produkt lub 95 procent jego składników zostało wyprodukowanych metodami ekologicznymi, a proces produkcji był w całości nadzorowany wedle wytycznych norm rolnictwa ekologicznego. Produkt został zapakowany bezpośrednio przez producenta.

Dla konsumenta, któremu zależy na dobrej jakości pożywienia, informacje te powinny okazać się wielce pomocne. Symbol ekologicznego rolnictwa oznacza mniej więcej tyle, że produkty zwierzęce nie były produkowane w okropnych warunkach, gdzie zwierzę jest terroryzowane. Mięso nie jest faszerowane antybiotykami i hormonami wzrostu. To znaczy, że ekologiczny kurczak był hodowany dłużej, jest i mniejszy, ale bliżej mu do normalnego zwierzęcia. Podobnie z uprawami, mamy pewność, że jedzenie było wyprodukowane bez użycia nawozów sztucznych i pestycydów, a tym samym zawiera więcej enzymów, witamin i składników odżywczych, niż produkty żywności konwencjonalnej. Praktyki stosowane w rolnictwie konwencjonalnym to narzędzia w produkcji żywności na wielką skalę, gdzie liczy się ilość i cena finalna produktu, nie zaś jakość. Ekologiczne rolnictwo, właśnie dlatego posiada restrykcyjne normy i testy, by jego plony były zdrowe i wysokie jakościowo. Za jakością idzie także cena. Ceny produktów ekologicznych są średnio do 30 procent droższe od produktów z taśmy. Wyższe są koszty produkcji oraz certyfikacji produktów. Wyższa cena, to jednak cena za świadome i zdrowe jedzenie.

 

 

Dodaj komentarz