W dawnych czasach ludzie prowadząc działalność rolną byli zmuszeni do wykorzystywania własnej siły rąk lub przy pomocy zwierząt jucznych. Nim owy rolnik zdołał zaorać jedno pole kosztowało go to wiele czasu i wysiłku. Obecnie dzięki postępowi technologi już nie ma tego problemu i zaoranie jednego pola to już nie walka z czasem. Dzięki powstaniu ciągnika rolniczego zaoranie, czy inne prace polowe to pestka. Ciągnik rolniczy (lub inna nazwa traktor) to pojazd mechaniczny zdolny do przemieszczania maszyn i pojazdów nie posiadających własnego napędu, czyli taki dawny koń juczny, tyle że mechaniczny. Dzięki zastosowaniu trójpunktowego układu zawieszenia można podłączyć każdą maszynę rolniczą, która będzie działać w komitywie razem z naszym ciągnikiem.
Ciągnik rolniczy znalazł szerokie zastosowanie w działalności rolnej i pracach polowych ze względu na dobre właściwości poruszania się w terenie, zwrotność oraz uniwersalność, gdyż może być wykorzystywany jako środek transportujący.
Obecnie można rozróżnić cztery zasadnicze typy ciągników ze względu na układ jezdniowy:
Ciągniki kołowe ze stałym napędem na jednej osi są najczęściej spotykanymi ciągnikami na małych gospodarstwach. Zazwyczaj mają moc do 310 KM. Charakterystyczną cechą jest różnica dosyć widoczna względem kół (tylne koła są zdecydowanie większe)
Ciągniki kołowe ze stałym napędem na dwie osie zazwyczaj wykorzystywany w ciągnikach ciężkich osiągających moc do 600 KM. Ciągniki znajdują zastosowanie w gospodarstwach wielkopowierzchniowych z uwagi na ich siłę. Koła w ciągnikach z napędem na dwie osie są o zbliżonej wielkości.
Ciągniki gąsienicowe są to ciągniki w których koła zastąpione zostały przez gąsienice. Z uwagi na stalowe gąsienice były pełne wad i ograniczeń, dlatego też zostały wyparte przez ciężkie ciągniki kołowe. Obecnie powraca idea stosowania napędów gąsienicowych w których stalowe gąsienice zastąpiły gąsienice z nieścieralnej gumy dodatkowo zbrojonej stalą. Ciągniki te znajdują zastosowanie w pracach na glebach ciężkich i podmokłych oraz osiągają moc do 600 KM.
Ciągniki półgąsienicowe powstały w skutek połączenia ciągnika kołowego i gąsienicowego, przy czym zebrały wszelkie zalety płynące z obu napędów
Obecnie na rynku jest wiele firm produkujących ciągniki rolnicze. Wybór jest naprawdę obszerny, dlatego też przy wyborze odpowiedniej maszyny nie należy w dużej mierze sugerować się ceną, ale nałożyć główny nacisk na prześledzenie specyfikacji i wybrać odpowiedni wariant wystarczający dla naszych potrzeb.