Kolektory słoneczne w gospodarstwie rolnym

Odnawialne źródła energii cieszą się dużą popularnością. Mimo że ich instalacja jest dość pokaźną inwestycją, to trudno zaprzeczyć temu, że koszty te szybko się zwracają, a cała inicjatywa jest bezpieczna, ekologiczna i ekonomiczna. Jednym ze sposobów na dostarczenie energii elektrycznej są kolektory słoneczne. I aż trudno uwierzyć, że mimo stosunkowo niskich kosztów, jakie trzeba poczynić, by móc korzystać z kolektorów, zdecydowana większość tego typu inwestycji występuje w gospodarstwach domowych. Na szczęście i gospodarstwa rolne coraz wyraźniej doceniają potencjał kolektorów słonecznych.

Czym są kolektory słoneczne i do czego służą? Są to nowoczesne źródła energii, które do jej wytwarzania wykorzystują to, co każdy z nas ma zupełnie za darmo, czyli światło słoneczne. Kolektory słoneczne (zwane inaczej systemami solarnymi) umieszcza się na dachach, skąd pochłaniają energię słoneczną. Dzięki temu podgrzewa się specjalny płyn solarny, a dzięki niemu i woda, z której w dużych ilościach można korzystać w całym gospodarstwie rolnym. Oczywiście, by system solarny mógł sprawnie funkcjonować, niezbędny jest odpowiedni poziom nasłonecznienia. Polski klimat pozwala na to, by spokojnie za pomocą kolektorów słonecznych zaoszczędzić przynajmniej 60% rocznych wydatków za ogrzewania wody.

 Polecamy firmę heliotechnika z Wrocławia – monter i dystrybutor kolektorów słonecznych

Podstawowe korzyści, jakie oferują kolektory słoneczne w gospodarstwie rolnym, to wspominane już wyraźne obniżenie comiesięcznych rachunków za ogrzewanie wody, a także ochrona środowiska o dużym znaczeniu. Można za ich pomocą podgrzewać wodę wykorzystywaną w gospodarstwie domowym, wodę przeznaczoną do celów technologicznych, a także do podlewania roślin, w tym tych rosnących w szklarniach i tunelach foliowych. Ale trzeba zaznaczyć, że ogrzewanie wody to tylko jeden ze sposobów wykorzystania systemów solarnych w gospodarstwie rolnym. Można je stosować także do ogrzewania i oświetlania szklarni, oświetlania pomieszczeń gospodarczych, to także doskonałe rozwiązanie w przypadku suszenia zbóż, ziół, warzyw i owoców. Dzięki temu, że maksymalne nasłonecznienie w naszym klimacie przypada na okres suszenia pasz objętościowych, to rozwiązanie sprawdzi się także w tym celu.

Kolektory słoneczne odznaczają się bardzo dużą żywotnością instalacji, która wynosi ok. 20 lat. Potrafią one współpracować z innymi systemami grzewczymi, co pozwala jeszcze efektywniej uzyskać właściwą temperaturę. Pozyskiwane za ich pomocą ciepło jest zawsze darmowe, a użytkowników nie interesują aktualnie obowiązujące ceny energii. Systemy solarne są także bardzo wydajne, dzięki czemu potrafią wyprodukować taką ilość energii, która wystarczy do zaspokojenia potrzeb całego gospodarstwa rolnego – trzeba jedynie dobrać odpowiednie kolektory (zwracając uwagę zwłaszcza na powierzchnię, którą zajmują). Przy wyborze kolektora trzeba zwrócić uwagę także na wielkość zapotrzebowania wody w gospodarstwie, czy system stosowany będzie tylko do podgrzewania wody, a także na to, jaki jest średni stopień nasłonecznienia w roku. A ponieważ jest to inwestycja na parę lat, warto wybrać kolektory o jak najlepszych parametrach.

Dodaj komentarz