Chwościk buraka ćwikłowego – przez te sposoby zaczniesz z nim skutecznie walczyć

Kolejny rok, na swoim polu bądź amatorskim ogródku zasadziłeś różnego rodzaju rośliny. Tym razem zależy Ci na tym aby na nich nie pojawiła się żadna choroba. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na to abyś poradził sobie z chwościkiem buraka ćwikłowego? Oczywiście, że TAK! Wystarczy, że zastosujesz się do kilku sprawdzonych praktyk a twoje zmartwienia odejdą daleko w zapomnienie. Chociaż i tak powinieneś być świadomy tego, że w przypadku uprawy ziemniaka amatorskiej zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać chwaścikowi aniżeli go leczyć.

Czy zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób uprawiałeś buraka? Jeśli nie, to teraz zdaj sobie sprawę z tego, że burak w uprawie współrzędnej będzie rósł w sposób bardziej dorodny. Nie będzie narażony na tak częsty atak przez chwościka ale również przez mączniaka rzekomego buraka i mącznika.

Stanowisko uprawy buraka powinno być w twoim mini ogródku na polu przewiewne. Powinieneś się zdecydować na to aby w tym miejscu wiał lekki wiaterek. Najważniejsze jest to aby bardzo szybko mogły wysychać po rosie a także deszczu. Chwościk ma to do siebie, że woli zaatakować buraki, które są bardzo ściśnięte między inne warzywa a także ich zachwaszczenie jest na dużym poziomie.

Jaki zabieg warto wykonać przynajmniej raz w roku? Zdecyduj się na to, że swoje buraki podlejesz gnojówką roślinną, ona w odpowiedni sposób zapobiegnie wystąpieniu chorobie grzybowej. Zdecyduj się na to aby to była gnojówka z czosnku bądź taka z czosnkiem i cebulą.

Do dobrych praktyk powinieneś zaliczać także to aby nie podlewać liści buraków. Jeśli one będą za długi czas mokre to tak naprawdę wszystkie zarodniki grzyba będą się w nie szybciej wchłaniać. Najlepszą praktyką jaką należy przypisać do podlewania to z pewnością taka, którą stosuję się bezpośrednio przy korzeniach.

Uprawianie buraków bezpośrednio po oborniku to na pewno nie jest skuteczne działanie. Lepiej będzie jeśli po prostu nie będziesz uprawiał buraków bezpośrednio po jego nawożeniu. Czasem lepsza jest cierpliwość w tym przypadku warto zaczekać 2 lub nawet 3 lata. To co powinieneś zrobić w pierwszej kolejności to z pewnością to abyś na początku choroby zdecydował się na oberwanie pojedynczych zarażonych liści gdyż to właśnie one będą się mnożyć na wszystkie pozostałe. Jeśli chodzi o te zarażone to nie należy ich kompostować, ta praktyka jest powszechnie uznawana za nieskuteczną i ,,nie wartą” zachodu.

W tych miejscach gdzie zaczniesz uprawiać buraki ćwikłowe zdecyduj się na to abyś w końcu wybierał te odmiany, które są bardziej odporne na chwościka – dobry będzie np. Chrobry, Forono, Opolski, Rocket lub Rywal. Przy następnej uprawie warto zwrócić na nie uwagę ponieważ odpowiednio dobrana odmiana może dawać pożądane efekty.

Co ile lat należy zmianować buraki na polu? Odpowiedni okres to 3 lata. W tym samym miejscu nie warto uprawiać swoich buraków dokładnie o okres 36 miesięcy. Jeśli chodzi o nasiona to tutaj można je zaprawiać bezpośrednio przed siewem – dobrze jest zastosować zaprawę Nasienną T bądź Zaprawę Funaben T.

W swojej amatorskiej uprawie buraka ćwikłowego zdecyduj się na to abyś zrezygnował z oprysków chemicznych. Taki sposób nie należy zaliczać do najbardziej udanych w nawiązaniu do mini ogródków. Jeśli twoje buraki mają bezpośrednio iść pod botwinkę to tak naprawdę nie powinno się inwestować w oprysk chemiczny. To na pewno będzie lepszym rozwiązaniem i może dawać pożądany efekt. Jednak jeśli tak bardzo zależy Ci na oprysku to powinieneś zdecydować się na to aby twój nowy preparat zawierał miedź.

Dodaj komentarz