Wielki Dzień Pszczół

8-go sierpnia tego roku, po raz pierwszy w Polsce obchodzone jest święto pszczół, a dokładnie Wielki Dzień Pszczół. Akcję zainicjowała Akademia Przyjaciół Pszczół, która dba o stan wiedzy w temacie pszczelarstwa i tym niezwykle cennych zwierząt – warto już dziś uświadomić sobie, że wyginięcie pszczół jest jednoznaczne z wyginięciem człowieka. Taki jest właśnie cel Wielkiego Dnia Pszczół – uświadamianie, jak istotnym elementem środowiska są pszczoły i to, że owadów z roku na rok jest coraz mniej.

Pszczoły są niezwykle wrażliwymi istotami. Źle znoszą substancje chemiczne, pestycydy, a powszechne stosowanie nawozów sztucznych dziesiątkuje populację pszczół. Masowym ginięciem pszczół zajmują się nie tylko organizacje pszczelarskie i ekologiczne, ale nawet Komisja Europejska. Wpływ owadów na gospodarkę i rolnictwo jest zbyt wielki, by bagatelizować problem. Organizacja Greenpeace szacuje, że w Europie rocznie ginie 15 procent populacji pszczół. W Ameryce północnej aż… 30 procent! To zastraszająca statystyka, która zwraca uwagę, by dbać o środowisko, nawet kosztem zysku. W przemysłowych rejonach Chin, tam gdzie naturalny ekosystem został uprzemysłowiony, pszczół już dawno nie ma.

70 procent roślin, które uprawiane są przez człowieka, jest zapylanych przez pszczoły i trzmiele. Biorąc pod uwagę, że pszczoły giną i łatwo chorują, możemy się spodziewać sytuacji, że utracimy tyle samo procent plonów roślin uprawnych. Śmierć drobnych stworzeń spowodowałaby ogólnoświatowy kryzys i głód, co w rezultacie doprowadziłoby do końca ludzkości. Mimo przerażającej wizji w obliczu faktów, wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z ważnej roli, jakie pełnią owady. Wielki Dzień Pszczół ma na celu edukować i zwrócić uwagę na tragiczną sytuację, w jakiej znalazła się pszczela populacja. Wiele miast i szkół bierze udział w akcji edukującej, organizując zajęcia dla dzieci i młodzieży. Wszyscy uczestnicy obchodów Wielkiego Dnia Pszczół będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o gatunkach pszczół ich roli w ekosystemie i ochronie środowiska. Uczestnicy dowiedzą się nie tylko o pszczołach miodnych, które są najbardziej znanym gatunkiem, ale poznają także okazy pszczół dzikich. Nie wszyscy bowiem wiedząc, że nie byłoby koniczyny czy lucerny bez trzmieli czy parobnic, które także zapylają rośliny. Każda osoba biorąca udział w obchodach Wielkiego Dnia Pszczół dowie się także jakie zadania należą do Przyjaciela Pszczół. Z pewnością, po takim święcie, Przyjaciół Pszczół w Polsce przybędzie.

Święto Pszczół ponadto obchodzi wielki na 20 tysięcy gatunków, pszczeli ekosystem. Z tej wielkiej ilości, jedynie kilka gatunków to pszczoły miodne, zaś cała reszta to dziko żyjące pszczoły. Niektóre rośliny może zapylić jedynie konkretny gatunek pszczoły i żaden inny. Jeden gatunek pszczoły mniej oznacza więc śmieć co najmniej jednego gatunku rośliny…

Dodaj komentarz