Czy każdemu rolnikowi potrzebna jest prasa?

W zestawie rolnika, który przygotowuję się do sezonu m.in. wykopek, zbierania rzepaku potrzebne są najbardziej praktyczne akcesoria. Tak samo jak nie można zapominać o ciągniku to także należy pamiętać o prasie. Czym ona właściwie jest? Jest to konieczna maszyna rolnicza, która służy do zbierania słomy, zielonki z wałów a także siania. Oprócz tego ,,zbieractwa” ma ona także służyć do prasowania podebranego materiału a na samym końcu wiązania go na potoczne ,,bele” bądź ,,wiązki”.

Istnieją dwie grupy pras. Jedna z nich to ta kostkująca. Na czym polega jej działanie? Przede wszystkim na wytwarzaniu kostki do załadunku ręcznego o masie do 10kg a także kostki do załadunku mechanicznego mogącego ważyć nawet do około 200, 210kg. Aby odpowiednio uformować kostkę siano jest podwyższane z pokosu za sprawą palców podbieracza. Kolejną czynnością, która następuję w tym procesie to jest transport materiały przy wykorzystaniu ,,ślimaka do komory”. To właśnie w tym miejscu praca posuwista tłoka oraz noża odpowiada za zgniecenie a także ocięcie. Po tym całym przebiegu kostka sprasowana wyrzucana jest na ziemię bądź transportowana przy wykorzystaniu pomocy drabiny specjalnej na transportową przyczepę.

W przypadku pras zwijających to formowanie materiału polega na zwinięciu go w kształt walca. Podbieracz zabierany prasowany materiał do środka prasy gdzie to w odpowiedniej komorze zostaję ,,wyprasowany” na gumowy pasy, stałe wałki lub przemieszanie wałków oraz łańcuchów. Następować tutaj oczywiście zwinięcie w bele. Jeśli ta belka otrzyma pożądaną wielkość wraz ze stopniem zgniotu to tak naprawdę zaczyna się proces owijania siatką a na samym końcu wyrzuceniu na ziemię. Po tych czynnościach bele z siana bądź słomy są już specjalnie przygotowane chociaż zielonka musi zostać odpowiednio owinięta przez rolnika folią rozciągliwą.

Rodzaj prasowania może wyróżniać trzy rodzaje, o wysokim stopniu zgniotu, o średnim stopniu a także o niskim. Te najmniejsze mogą się zaczynać od ok 50/m3 a kończyć nawet na 200kg/m3.

Zakup prasy rolniczej powinien być przemyślany i z uwzględnieniem wielu czynników. Sprawdzone urządzenie może zapewniać gwarancję dużej wysokości a także wydajności procesu zgniotu. Warto zainwestować w takie prosy rolnicze, które bez większych problemów będą mogły być użytkowane w przypadku dróg publicznych. Warto odnaleźć taki asortyment, który nie tylko elementami będzie sprawował najważniejsze funkcje dla rolnika. Na pewno asortyment firmy URSUS zapewniać może bardzo duże korzyści.

Dodaj komentarz