Groszek zielony to jedna z bardziej popularnych roślin strączkowych. Jest to warzywo wyjątkowo bogate w białko, skrobię i cukier, w witaminę C i witaminy z grupy B. Groszek zielony to także bogate źródło żelaza. W naszym kraju największą popularnością cieszą się odmiany groszku tak zwane łuskowe. Takie odmiany groszku posiadają w strąkach wyściółkę pergaminową. Obecność tej wyściółki powoduje, że te odmiany mogą być zjadane w fazie niedojrzałych, jeszcze zielonych nasion. Obecnie większą popularność zdobywają odmiany cukrowe, których strąki nie zawierają tej wyściółki, dzięki czemu można jadać nie tylko ich nasiona, ale całe strąki.
Groszek zielony pochodzi z rejonów o klimacie umiarkowanym, czyli doskonale czuje się w naszym kraju, który leży właśnie w tej strefie klimatycznej. Najlepsze plony wydaje w chłodnych latach z dużą ilością opadów. Nie służą jego uprawie lata suche i gorące. W takie lata jego nasiona dojrzewają szybciej, a plon jest niski. Groszek najlepiej rośnie na glebach glinasto-piaszczystych, bogatych w wapń. Nie lubi gleb o odczynie kwaśnym. Najlepiej udaje się posadzony w drugim lub w trzecim roku po oborniku. Na tym samym miejscu może być ponownie sadzony co pięć lat. Przed siewem ziemię przeznaczoną pod wysiew groszku zasila się dawką nawozów mineralnych. Stosuje się w tym celu sól potasową i superfosfat. Kolejny raz groszek zasila się po wzejściu, tym razem stosuje się saletrę amonową.
Do wysiewu groszku można przystąpić pod koniec marca lub na początku kwietnia. Taki wczesny wysiew zapewnia wysokie plony. Należy wysiewać nasiona zaprawiane, które chronią przed chorobami grzybowymi. Nasiona sadzi się na głębokość 4 cm. Im wyższa odmiana, tym rozstaw rzędów powinien być większy. Z najwcześniej wysianych nasion pierwsze zbiory groszku możliwe będą już w maju. Im późniejszy siew, tym późniejszy termin zbioru. Termin zbioru możemy przedłużyć wysiewając nasiona w tygodniowych odstępach. Wtedy najpóźniej wysiane nasiona wydadzą plon w lipcu. Do zbioru przystępuje się, kiedy nasiona są soczyste. Część plonu możemy przeznaczyć na nasiona. Suche strąki zbiera się pod koniec lipca lub w pierwszych dniach sierpnia. Groszku zielonego nie sadzi się w miejscach, w których wcześniej rosły inne rośliny strączkowe. Ogranicza to ryzyko chorób i występowanie szkodników.
Wysokie odmiany groszku wymagają podpór. Podpory umieszczamy w momencie, kiedy groszek dorośnie do wysokości 15 cm. Można też umieścić je bezpośrednio po siewie. Materiał na podpory może być bardzo różnorodny. Możemy na nie wykorzystać powyginane gałązki, drewniane słupki z przymocowanym do nich sznurkiem lub siatkę ogrodową o gęstych oczkach. Odmiany karłowe nie wymagają podpór.
Do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie chwastów. Jest to zabieg szczególnie ważny w początkowej fazie wzrostu. W czasie zawiązywania strąków rośliny wymagają podlewania. Najpopularniejszą odmianą groszku bez łuskowego jest odmiana „Iłowiecki”. Jest to odmiana wczesna. Do najwcześniejszych odmian karłowych należy odmiana „Sześciotygodniowy”.