Zadbaj o swoją glebę

Żyzna gleba to marzenie każdego, kto posiada własne uprawy. Dla wielu osób to właśnie ziemia jest podstawą utrzymania. Dzięki warzywom i zbożom można wyżywić rodzinę i zwierzęta, które dadzą nam mięso, mleko, czy jajka.

Obfite, zdrowe plony zależą nie tylko od pracy gospodarza, ale również od żyzności gleby. Zdrowa, dobrej jakości ziemia jest również bardziej odporna na warunki atmosferyczne, które niejednokrotnie stanowią problem w rolnictwie. Nawet najcięższa praca i godziny spędzone na polu mogą nie przynieść zadowalających efektów, jeśli nie zadbamy odpowiednio o żyzność gleby. Co więc zrobić, by przynosiła ona piękne plony?

Pierwszym działaniem, które warto podjąć jest określenie, co na danej glebie zasadzimy. To, czy możemy się spodziewać zdrowych upraw zależne jest od odczynu gleby. Na różnym pH rosną różne rośliny, dlatego warto zapoznać się z tym co na jakich glebach możemy zasadzić. Do określenia pH gleby posłużą nam specjalne kwasomierze. Jeśli chcemy uzyskać glebę o bardziej kwaśnym odczynie trzeba zmieszać ją z kwaśnym torfem i korą. Natomiast jeśli chcemy, by nasza gleba miała bardziej zasadowy odczyn, najlepszym rozwiązaniem będzie jej wapniowanie. W przypadku gleb gliniastych przeprowadza się je jesienią, a piaszczystych wiosną, ok. 3 tygodnie przed nawożeniem roślin. Należy wówczas wymieszać górną warstwę gleby z nawozem wapniowym. Jego rolę może pełnić kreda mielona i dolomit- dla gleb piaszczystych, lub wapno gaszone i palone- dla gleb gliniastych.
Strukturę gleby poprawi również dodanie do niej kompostu lub obornika. Pomoże to zwiększyć w niej ilość próchnicy. Do gliniastych gleb dodaje się również drobny żwir lub piasek, a także kompost i obornik. Sprawi to, że struktura gleby nie będzie tak zwarta, co zapewni lepszą przepuszczalność dla wody. Ciężką, zbitą ziemię warto przekopać widłami. Dzięki temu napowietrzymy ją i rozluźnimy jej zwartą strukturę. W przypadku dużych pól rolnych wykonuje się to specjalnymi maszynami, takimi jak: wertykulator, pług, glebogryzarka, czy aerator.

Aby gleba była żyźniejsza warto również zastosować nawozy mineralne. Wyróżniamy kilka rodzajów tego typu nawozów, m.in. granulowane, wolno działające, specjalistyczne, czy uniwersalne. Możemy zastosować również nawozy organiczne, czyli kompost, obornik lub nawozy zielone. Nawożenie kompostem może odbywać się wiosną i jesienią, podczas gdy obornika używamy wyłącznie jesienią. Nawożenie nawozami organicznymi polega na ich dokładnym zmieszaniu z glebą. Rodzaj nawozu zależy od gleby, pory roku oraz gatunku roślin. Należy dokładnie zapoznać się z przeznaczeniem każdego z nawozów, by mógł dać on oczekiwane efekty.

Żyzna, zadbana gleba zagwarantuje bogate, zdrowe plony. Odpowiednie zabiegi oraz środki, które możemy dodać do gleby spowodują, że praca na roli będzie o wiele efektywniejsza. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wiele zależy od podłoża, na którym rosną nasze rośliny.

Dodaj komentarz