Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wzrost roślin w ogrodzie jest woda. Dlatego też odpowiednie nawodnienie gleby bezpośrednio oddziałuje na wygląd i zdrowie upraw. Drugim aspektem, który wraz z wodą przyczynia się do dobrej lub złej kondycji jest słońce. Zbyt intensywne nasłonecznienie może powodować usychanie roślin, zaś jego brak znacznie hamuje wzrost większości z nich. Dlatego też bardzo ważne jest zarówno słońce, jak i woda w odpowiednich ilościach. Niestety na liczbę słonecznych dni nie mamy wpływu. Za to możemy zadbać o utrzymanie prawidłowej wilgotności gleby, na której rosną nasze rośliny.
Nawadnianie ogrodu jest konieczne
Chcąc mieć piękny ogród nie można zapominać o nawadnianiu. Jest ono szczególnie ważne podczas letnich miesięcy, kiedy to słońce świeci przez długie godziny, a deszcz pada stosunkowo rzadko. Wówczas gleba szybko wysusza się i przestaje dostarczać roślinom odpowiedniej wilgotności. Każdy ogrodnik musi pamiętać, że roślina bez wody umiera. Zatem zadbajmy o to, aby nasz ogród mógł żyć i rozwijać się prawidłowo.
Czym podlewać ogród?
Tradycyjne metody podlewania opierają się na ręcznym dostarczaniu wody. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Jednakże jest to bardzo czasochłonne i kosztowne. Wydatki te związane są głównie z dużym zużyciem wody, która nie zawsze jest wydatkowana w odpowiedni sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie w ogrodzie automatycznego sytemu nawadniania, który można kupić za pośrednictwem firmy Tanake. Systemy nawadniania mogą wykorzystywać kroplowniki, taśmy lub linie kroplujące. Dzięki nim ogród jest podlewany równomiernie, a woda jest pobierana tylko jeśli jest to konieczne. Stanowi to znaczne udogodnienie zarówno dla ogrodnika, jak i dla roślin. Prace ogrodowe przebiegają sprawniej, a tereny zielone mają szansę rozwijać się zgodnie ze swoim cyklem wzrostu. Nawadnianie kropelkowe dostarcza im odpowiedniej ilości wody, dzięki której chronione są przed przesuszeniem.
Jak często podlewać?
Jeśli w naszym ogrodzie zainstalowany jest automatyczny system nawadniania, to kontrola częstości podlewania jest prowadzona przez czujniki w nim zainstalowane. Jeśli jednak korzystamy z tradycyjnych metod nawadniania roślin, to musimy zwracać szczególną uwagę na ilość opadów i temperaturę. Im mniej deszczu i większa temperatura tym częściej sięgamy po węża ogrodowego i odwrotnie: im więcej deszczu i niższa temperatura tym rzadziej podlewamy.