Na polskim rynku można zauważyć to, czosnek w żaden sposób nie spada ceny a wręcz przeciwnie jej wysokość jest na dość dużym poziomie. Czy z tego powodu każda osoba powinna go uprawiać? Oczywiście, że nie gdyż jego uprawa może pochłaniać dużą część czasu. Jednak jeśli ktoś się na to zdecyduję powinien po prostu wybrać dobre praktyki, które tak właściwie służyć będą w dobrym jego wzroście. Do najbardziej popularnych odmian czosnku należy zaliczać – arkus, ceves, harnaś, huzar, mega a także ornak.
Rzecz na którą należy zwrócić na samym początku uwagę co to tak właściwie jest? Przede wszystkim chodzi tutaj o termin sadzenia. Biorąc pod uwagę czosnek zimowy to należy go wysadzać już do połowy miesiąca października. Chociaż, także mogą się zdarzyć sytuację gdzie należy to wykonać wcześniej lub także w późniejszym terminie. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim to on powinien posiadać czas ukorzenienie się przed okresem zimy ale jednak nie jest zdolny do całkowitego wzrostu. To takie ważne? Oczywiście! Przy nadmiernym rozwoju roślin występować może kłopot z innym czasem przezimowania.
Jeśli chodzi o glebę, co tutaj jest priorytetem? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że uprawa czosnku wymagać będzie od nas cierpliwości gdyż on jest wymagający. Jaka ziemia w jego przypadku jest optymalnym wyborem? Przede wszystkim najlepiej tutaj sprawdzać się będzie ziemia próchniczna, lżejsza o korzystnym pecha w granicach (6,5-7). Kiedy następuję najlepsze przejęcie? Przede wszystkim w tej sytuacji gdy wcześniejszym przedplonem okazała się fasola, pomidor, ogórek lub zboże.
W jaki sposób następuję najlepsza pielęgnacja czosnku? Wskazane jest to aby czosnek odchwaszczać poprzez systematyczne podlewanie i ogławianie. Dlaczego należy zastosować taki zabieg? Przede wszystkim polega to na tym aby nie pozwalać na wystąpienie przesuszenia ziemi.
Kolejną praktyką o której nie można zapomnieć w przypadku uprawiania czosnku to z pewnością jego nawożenie. W jaki sposób do niego należy podejść? Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że to właśnie nasz czosnek będzie lubić nawożenie organiczne i w sposób prawidłowy będzie to na niego wskazana reakcja. Jak należy zaorać pole aby wszystko szło do góry a my żebyśmy cieszyli się z dobrych plonów? Przede wszystkim należy powiedzieć o tym aby wykonać zaoranie pola na głębokość od 25 do 30 cm a następnie użyźnić ziemię stosując nawozy fosforowe lub potasowe.
Następnym krokiem do idealnego czosnku jest tak w zasadzie jego zbiór. O czym należy pamiętać i których praktyk warto przestrzegać. Przede wszystkim zbiór czosnku należy rozpocząć kiedy połowa liścia jest wyschnięta, biorąc pod uwagę dolną część łodygi, która się będzie załamywać a łuska występująca na zw. główce rozpocznie pękanie(jeśli sadzenie nastąpiło jesienią to taki okres będzie występować jesienią). Czy czekanie na pierwsze zbiory to dobra praktyka? Oczywiście, że nie. W tym przypadku nie należy czekać i do dobrych praktyk z pewnością warto zaliczyć wcześniejszy okres aniżeli ten późniejszy czas ponieważ główki mogą potocznie ,,spłatać figla” oraz rozpaść się na ząbki pojedyncze. Kiedy wykonać zbiór czosnku? Przede wszystkim ten czas powinien przypadać na okres suchy i słoneczny. Wszyscy eksperci zalecają ten okres ponieważ plony z tego zbioru zaliczać można do jak najbardziej udanych.
Co należy wykonać bezpośrednio po zbiorze? Przede wszystkim do powszechnie stosowanych praktyk należy zaliczać skracane łodyg a także ich nieustanne dosuszanie. Która temperatura będzie tutaj najbardziej optymalna? Przyjmować należy za 0 stopni C. Co z wilgotnością czy to mniej ważny element? Oczywiście, że NIE! W tej sytuacji wilgotność powinna przyjmować około 65-70%.
Każdy kto zabiera się za sadzenie czosnku musi uzbroić się w cierpliwość. Do terminu zbioru, pielęgnacji a także podlewania należy podchodzić z odpowiednią starannością. Aby zebrać dobre plony należy przede wszystkim rozważyć poznać optymalne ich zbiory. W razie występujących chorób należy zastosować odpowiednie środki ochronne.