Choroby występujące w uprawie ogórka

cucumbers-950695_1280Należy sobie uświadomić to, że to właśnie ogórek jest w uprawie dość wymagający. W jaki sposób należy go pielęgnować? Z pewnością w dużej mierze jakość plonu z ogórka zależy od jego stanowiska, które powinno być słoneczne w ustronnym zaciszu a dodatkowo w odpowiedniej wilgotności gruntu. Co należy powiedzieć o czymś bardzo charakterystycznym w nawiązaniu do ogórka? To z pewnością jego występujące choroby, które tak w zasadzie odpowiednio niezauważone mogą doszczętnie zrujnować całą plantację.

Jeśli chodzi o mączniaka rzekomego jego objawy związanego będą z tym iż na górnej części liści da się zaobserwować nieszablonowe plamy o kolorze jasnozielonym. Po pewnym czasem to wszystko zacznie nabierać koloru żółtego a na samym końcu to z pewnością kolor brązowy. Na samym końcu te wszystkie liście będą zamierać i niestety w znaczny sposób obumierać. Czy jest odpowiedni sposób na to aby się jakoś przed tym bronić? Oczywiście, że tak. W tej sytuacji należy się zdecydować na ich likwidację przy użyciu odpowiednich chemicznych oprysków. Na pewno do ochrony roślin należy zaliczać Miedzian lub Indofil.

Drugą dość często występującą chorobą jest zgnilizna Twardzikowa. W jaki sposób dowiedzieć się o jej istnieniu? Przede wszystkich na powierzchni warzyw da się zauważyć biały, miękki nalot grzyba. Z upływem czasu nieustannie będzie widoczny wysyp czarnych grudek. Przez taką infekcję należy się liczyć z tym, że to właśnie tego rodzaju warzywa będą gnić.

Sposobem na zwalczenie tego problemu jest z pewnością zastosowanie odpowiednich oprysków. Do nich na pewno należy zaliczać wyżej wspomniany Miedzian. Opryski należy zaczynać już w czerwcu a kończyć gdzieś w połowie lipca.

Mączniak prawdziwy to także choroba, która w znaczy sposób może zaatakować wszystkie ogórki. Na górnej powierzchni występować będzie nalot biały a po pewnym czasie taki problem pojawi się na całej powierzchni warzywa. Aby się pozbyć tej choroby należy przede wszystkim skorzystać z odpowiedniego preparatu zwalczającego taki problem.

Zgorzel siewek to także często występujący problem w przypadku uprawiania ogórków. W jaki sposób należy go rozpoznać? Przede wszystkim da się to zauważyć wtedy kiedy rośliny bezpośrednio po sianiu nie będą wzrastać. Druga rzecz, która może być z tym związana dotyczy również tego iż zamierać one mogą po wzejściu siewki. Aby się pozbyć tego problemu należy odpowiednio pielęgnować swoje nasiona a także zdecydować się na właściwie odkażanie insektów za pomocą jednego z najlepszych środków a mianowicie miedzian 50 WP.

Ostatnią często pojawiającą się chorobą w przypadku ogórków to szara pleśń. Co w tej sytuacji występuję najczęściej? Przede wszystkim da się zauważyć ciemne plamy, które nieustannie się powiększają. Rozwój choroby będzie wskazywać na niebezpieczny nalot grzyba. Aby poradzić sobie optymalnie z tym problemem należy przede wszystkim likwidować możliwość zawilgocenia roślin a także jego nadmiernego obsadzania.

Jak widać w przypadku uprawiania ogórków należy się liczyć z tym, że tak właściwie należy odpowiednio je pielęgnować aby po pewnym czasie nie być niezadowolonym z nieprawidłowych efektów.

Dodaj komentarz