Jak się uporać z parchem jabłoni?

Warto powiedzieć o tym, że tak w zasadzie parch jabłoni należy zaliczać do choroby, które są najczęściej pojawiające się w przypadku zbioru jabłek. Jeśli u kogoś ona wystąpi to niestety powodować ona może całkowite ,,spustoszenie”. Z objawami można się spotykać każdego roku w sposób cykliczny i coś co może pozwolić z redukcją tej choroby związane jest z tym aby w sposób dość konkretny zwalczać parcha.

Dlaczego występuję parch i czym on jest tak właściwie spowodowany? Przede wszystkim dotyczy to grzyba o dokładniej nazwie Venturia inaqualis. Miejsca, które można zaobserwować w przypadku tej choroby pojawiają się przede wszystkim na liściach i owocach. Da się zauważyć liście, które są w górnej stronie i tworzyć się mogą ciemnooliwkowe plamy. Takie zjawisko, dotyczy to tych ,,punkcików” dotyczyć mogą różnej wielkości. Czasem są mniejsze a czasem większe.

Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest to kiedy dojdzie do porażenia i zainfekowania związków owoców. Do bardzo klasycznych objawów parcha należy zaliczać to iż na wszystkich owocach a się zaobserwować ciemne a także okrągłe plamy. Natomiast jeśli sprawa dotyczy starszych owoców powstawać mogą na nich plamy o niewielkich ale bardzo szorstkich odcieniach.

Do pozbycia się parcha należy zastosować dwie metody. Pierwsza z nich dotyczyć będzie chemicznej oraz naturalnej. W przypadku do tej grupy wyróżnionej jako ,,chemia” należy powiedzieć o tym, że skutecznym sposobem jest postawienie na chemiczne środki grzybobójcze(fungicydy). To właśnie przy ich użyciu można się pozbyć niezbyt przyjemnych zarodników. Taki zabieg należy wykonywać w porze suchej. Nie warto decydować się na to w czasie deszczu.

Wracając jedna do tych naturalnych sposobów warto powiedzieć o tym, że dobrym sposobem jest zastosowanie się do automatycznego niszczenia opadłych liści jesienią, które występują jako źródło infekcji. Drugi także bardzo skuteczny system związany jest z tym aby zaszczepić opadłe liście. Do tych plusów należy zaliczyć zmniejszanie rozwoju parcha aż o ponad 80-90%. Jednak największym minusem jest to iż taki zabieg nie istnieję do zbyt najtańszych.

Warto się zdecydować na któryś z tych zabiegów ponieważ tak w zasadzie może on skutecznie pomóc w walce z tak groźną chorobą, która niestety występuję w przypadku jabłoni. Ze wszystkim można sobie doskonale poradzić ale jednak trzeba wiedzieć jakie najważniejsze środki zapobiegawcze w tej sytuacji należy podjąć aby to w ogóle miało jakiekolwiek znaczenie w związku z tym ,,nieszczęsnym” parchem.

Dodaj komentarz