Pożyteczne szkodniki w podziemnych korytarzach

Kret jest osobliwym szkodnikiem na każdej działce, w ogrodzie czy na polu z uprawami warzywnymi. Z pewnością można go polubić ze względu na korzyści, jakie niesie jego obecność na polu, częściej jednak jest niechcianym szkodnikiem, z którym walczą zarówno rolnicy i działkowcy.

Kret jest owadożernym ssakiem, którego naturalnym środowiskiem występowania są pola i grządki w umiarkowanym klimacie. Lubi wilgotne i żyzne gleby, nie występuje na glebach suchych oraz terenach skalnych. Na złość rolnikom, ulubionym miejscem występowania kretów są równe grządki, spulchniona ziemia czy wypielęgnowany trawnik. Kopce sporych rozmiarów pojawiają się także na terenach bagiennych i w dobrym środowisku mogą mieć nawet metr wysokości. Ssaki te rzadko pojawiają się na powierzchni z powodu problemów z poruszaniem się w takim terenie. Dlatego właśnie, drążąc łapkami korytarze potrafią uprzykrzyć życie działkowca, swoimi kopcami i meliorowaniem podziemnych ścieżek. Kret potrafi w ciągu godziny wydrążyć 15 metrów podziemnego tunelu. Jego ścieżki pojawiają się mniej więcej do 50 centymetrów pod ziemią, zaś samo terytorium rozciąga się na kilkaset metrów. Ale to oczywiście nie jedyny powód.

Kret drąży tunele w poszukiwania pożywienia, które znajduje się w glebie. Jego posiłek składa się głównie z bezkręgowców, drobnych kręgowców i owadów. Dieta kreta to największy problem jego pojawiania się w ogródkach warzywnych czy na polach uprawnych. Kret przede wszystkim odżywia się dżdżownicami, które stanowią zdecydowaną większość jego diety. Niestety, zjadanie dżdżownic nie przynosi korzyści jakości gleby. Krety jednak zjadają także ślimaki, larwy owadów i inne szkodniki żerujące na roślinach.

Zanim przystąpimy do walki z tym szkodnikiem, warto wiedzieć, że na terenie naszego kraju krety objęte są częściową ochroną, dotyczącą niektórych gatunków oraz miejsc ich występowania. Ochrona nie obejmuje ssaka na terenie upraw ogrodniczych, szkółek czy ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych. W walce z kretem można wykorzystać przede wszystkim jego czuły słuch, który służy mu do lokalizowania pożywienia. Także sierść na pysku i ogonie zwierzęcia jest bardzo wrażliwa na drgania. Ze względu na te właściwości, wielu działkowców odstrasza krety straszakami, których działanie oparte jest na wibracjach i dźwięku. Najprostszym tego typu straszakiem jest puszka umieszczona na pręcie wbitym w grządkę na terytorium występowania kreta. Straszak napędzany jest wiatrem raniąc i dosłownie zmuszając kreta do zmiany terytorium. Drastyczniejszą metodą są odstraszacze elektroakustyczne, które wysyłają sygnały o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenia, zasilane na baterie, umieszcza się glebie lub nawet w krecim korytarzu. Ograniczyć terytorium kreta można także rozstawiając siatkę. Warto by zastosować którekolwiek z tych środków, gdy tylko zauważymy obecność kreta. Zwierzęta te są bardzo aktywne i pracowite. Potrafią zrujnować piękny trawnik lub grządkę nawet w jedną noc.

Dodaj komentarz