Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięknego ogrodu z zadbanym, regularnie koszonym trawnikiem musimy poświęcić mnóstwo czasu, by mógł on cieszyć nasze oko. Sama pielęgnacja roślin i koszenie trawy wymaga od nas sporego wysiłku, a musimy jeszcze regularnie je nawadniać. Tradycyjne podlewanie za pomocą konewki to iście syzyfowa praca. Jednak i za pomocą węża ogrodowego jest to zajęcie mozolne i czasochłonne. Dlatego też najlepszym sposobem na zadbanie o nasz ogród będzie zamontowanie systemu automatycznego nawadniania trawnika.
Na czym polega działanie automatycznego nawadniania ogrodu?
Ze względu na fakt, że każda roślina ma nieco inne wymagania pod względem wilgotności gleby, nasz ogród dzieli się na różne sekcje. Innego nawodnienia wymagają rabaty kwiatowe, innego żywopłoty, a jeszcze innego nasze równo skoszone trawniki. Automatyczny system podlewania ogrodu zapewnia optymalne dostawy wody poszczególnym roślinom dzięki zastosowaniu instalacji połączonych rurami zraszaczy, mikro zraszaczy oraz linii kroplujących.
Elementy automatycznego systemu nawadniającego są zakopane pod ziemią, dlatego nie wpływają na ogólną estetykę naszego ogrodu, a do jego podłączenia wystarczy źródło wody – kran lub studnia z pompą. Należy przy tym pamiętać, że ciśnienie w ujęciu musi wynosić minimum 1,7 atmosfer. Cały system nawadniania ogrodu sterowny jest za pomocą specjalnego, łatwego w obsłudze sterownika.
Trawa w przeciwieństwie do innych roślin musi być podlewana regularnie i dosyć szczodrze w taki sposób, aby nie zaczęła schnąć ani pleśnieć. Liczy się tu przede wszystkim regularne i równomierne nawadnianie trawnika. Wykonując tę czynność za pomocą węża, musielibyśmy poświęcić na to dwa lub trzy razy więcej czasu. Dzięki założeniu systemu automatycznego nawadniania trawników nie tylko zadbamy o tą samą intensywność podlewana na całej powierzchni, ale i zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Wystarczy ustawić godziny włączania i wyłączania zraszaczy sterownika w regularnych odstępach.
Kiedy zakładać system automatycznego nawadniana trawników?
Najlepiej, jeśli o założeniu systemu automatycznego nawadniania trawników pomyślimy w trakcie projektowania ogrodu, czyli przed posadzeniem roślin. Ponieważ pracę przy podziemnym montażu tego systemu wymagają specjalistycznej wiedzy najlepiej zatrudnić firmę, która posiada duże doświadczenie w świadczeniu takich usług. Z kolei część naziemną w postaci zraszaczy instalujemy w momencie, gdy posadzimy już nasz trawnik i inne rośliny. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby system automatycznego nawadniania trawników zamontować, gdy jest już on gotowy. Musimy jednak brać pod uwagę pewne szkody, które poniesiemy, a które wynikają z konieczności rozkopania części trawnika.
Jakie są zalety posiadania systemu automatycznego nawadniania trawników?
Założenie automatycznego systemu podlewania trawników i całego ogrodu to zdecydowanie najlepszy prezent, jaki możemy sobie sprawić. Na początku musimy oczywiście wydać niemałe pieniądze, jednakże szybko się one zwrócą, bo zalety tej instalacji są naprawdę ogromne.
Oszczędność czasu
To główna, choć nie jedyna zaleta posiadania automatycznego systemu podlewania trawników. Ponieważ system jest obsługiwany za pomocą sterownika, nasza praca ogranicza się praktycznie do zera, jeśli chodzi o zapewnienie trawnikowi odpowiedniej wilgoci. Czas ten możemy za to przeznaczyć na pielęgnację kwiatów czy przycinanie drzew i krzewów.
Kontrola nad nawadnianiem
To od nas zależy, które zraszacze, w której części ogrodu mają działać w danej chwili. Możemy również włączyć automatyczne podlewanie trawników na konkretną godzinę w ciągu dnia i nocy. Nawet jeśli posiadamy mały ogród, możemy zamontować system automatycznego nawadniania wokół domu – wystarczą do tego dwa lub trzy zraszacze o odpowiednio dobranych parametrach.
Oszczędność wody
Automatyczny system nawadniania trawników ma zbawienny wpływ nie tylko dla naszego ogrodu, ale i dla naszej kieszeni. Używając węża ogrodowego, z reguły strumień wody nawadniał trawnik w nierównomierny sposób. Przez to zużywaliśmy o wiele więcej wody, niż było to potrzebne. Dzięki automatycznemu systemowi nawadniania trawników możemy zmniejszyć zużycie wody aż o 50%. Dodatkowo odpowiednie zraszacze przeznaczone są do roślinności w określonych stref.
Jak konserwować automatyczny system nawadniania trawników?
W trosce o bezawaryjne działanie naszego systemu nawadniającego trawniki koniecznie musimy przeprowadzać jego konserwację dwa razy do roku – na wiosnę oraz przed zimą. Pracę konserwacyjne wiosną sprowadzają się do sprawdzenia stanu i uregulowaniu oraz wyczyszczenia dyszy. Z kolei na zimę należy zabezpieczyć całą instalację za pomocą zaworów odpowiednich do różnych sekcji w ogrodzie. Dzięki wcześniejszej instalacji tych zaworów oszczędzimy sobie pracy związanej z demontażem systemu sterującego i reduktora. Pracę tę możemy wykonać samodzielnie lub zlecić ją odpowiedniej firmie, która profesjonalnie zajmuje się świadczeniem usług związanych z konserwacją systemu nawadniania ogrodu.