Choroby ziemniaka, jak sobie z nimi radzić cz.1

Tak jak wszystkie rośliny nawet ziemniaki uprawiane na naszych polach, ogródkach a nawet działkach dopaść mogą choroby najczęściej atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Warto zapoznać się z tym artykułem aby dowiedzieć się o tych chorobach, które pojawiać mogą się nieustannie. Jak trzeba postępować kiedy w naszych ziemniakach pojawiać się może zaraza czy także stonka ziemniaczana. Należy przeczytać kilka sposobów, które mogą pomóc w zwalczaniu niepotrzebnych chorób.

Przede wszystkim na samym początku należy wyróżnić bardzo znaną chorobę ziemniaka. O czym tutaj mowa. Przede wszystkim to zaraza ziemniaka. Może ona powodować niestety bardzo wiele problemów w samej uprawie naszych plonów. W przypadki takiej choroby na skórce naszego ziemniaka a właściwie bulw ziemniaków pojawiać się będą ciemne plamy, miąższ przebarwiać będzie na kolor czerwono-brązowy. Wszystkie bulwy będą gnić a także z upływem czasu mogą być na pewno powodować różnego rodzaju infekcje. Dlaczego ona może występować. Z pewnością głównym skutkiem tej choroby ziemniaka może być grzyb. Temu rozwojowi pomaga na pewno ciepło i wilgoć. W jaki sposób zarodniki są przenoszone. Na pewno silny wiatr a także pogorszona pogoda, taka jak deszcz ma duży wpływ na zarazę ziemniaka.

Jak należy zwalczać zarazy ziemniaka. Główną zasadą są uprawa tych wszystkich odmian, które są odporne. Aby ziemniak właściwie się rozwijał to z całą pewnością należy bardzo głęboko go dołować aby odznaczać bulwy pojedynczego ziemniaka od zarodników. Jeśli zauważać będziemy pierwsze objawy tej choroby to będziemy zmuszeni do tego aby na naszym ogródku spryskiwać je specjalnym do tego przeznaczonym preparatem. Co zrobić, tuż po zakończeniu wszystkich zbiorów. Przede wszystkim pozbyć się porażonych roślin, w szczególności tych gnijących w ziemi bulwy ziemniaka.

Aby zastosować prawidłową ochronę chemiczną trzeba wykonać pierwszy oprysk ale w celach profilaktycznych. Następnie należy go powtórnie wykonać ale z regularnością od 7 do 14dni. Warto korzystać w tym przypadku ze specjalistycznych preparatów o działaniu kontaktowym.

Druga bardzo popularna choroba ziemniaka to alternarioza ziemniaka. Wszelkiego rodzaju plamy te ciemne i okrągłe z kręgami, które mogą występować na tych najniższych liściach to z pewnością wszystkie przyczyny osłabienia naszych upraw na działce. Co może wspomagać rozwój alternariozy. Na pewno susza, która występować będzie na terenie przez dłuższy okres czasu, która została przerwana niezbyt długimi opadami deszczu. Nawet poranna rosa może przyczyniać się w dużej mierze do rozwoju choroby tego ziemniaka. Jak zapobiegać aby już więcej nie mieć z tą chorobą nic wspólnego. Z całą pewnością trzeba sadzić tylko zdrowe sadzeniaki. Te nieznanego pochodzenia nie mogą być dla nas zbyt skuteczne. Aby wzmocnić cały proces warto nawozić to potasem, który cały czas będzie poprawiać odporność roślin. Można wykorzystać specjalne środki na oprysk ale już na samym początku warto przeczytać szczegółowe informacje z tyłu opakowania.

Dodaj komentarz