Najczęstsze przyczyny choroby ziemniaków

Warto powiedzieć o tym, że z pewnością każdemu rolnikowi zależy na tym aby posiadać plony wysokiej jakości. Z tego powodu będzie próbował dokonywać wszystkich sposobów do tego aby utrzymać w bardzo dobrej kondycji swoje ziemniaki. Jednak powinien on także wiedzieć o tym, które choroby najczęściej występują w przypadku ich bulw.

Jak należy się zachować kiedy na naszym ziemniaku stwierdzimy chorobę typu stonka ziemniaczana lub zaraza ziemniaka? W przypadku tej drugie postępowanie nie należy do zbyt skomplikowanym. Jednak aby jemu prawidłowo zapobiec należy tak w zasadzie wiedzieć jak postępować z jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób ziemniaka. Jeśli już do niej nastąpi można się zaobserwować to, że na bulwach ziemniaków pojawiać się będą ciemny plamy, miąższ nagle będzie w kolorze brązowo-czerwony. Co się stanie w przypadku bulw? Z niewiadomego powodu niestety zaczną gnić i będą co raz częściej podatne na różnego rodzaju infekcję. To niestety nie będzie prowadzić do pożądanych skutków. Dlaczego występują ta choroba? Jest to głównie spowodowane przez to, że rozwijać się może ciepło i wilgoć. Wszelkiego rodzaju zarodniki w trwały sposób przenoszone są przez też a także podmuchy wiatru i to właśnie zakażać może ziemniaki oraz pomidory. Warto o tym powiedzieć, że ta choroba może niestety silnie działać również nie tylko na potoczne kartofle.

Na marginesie należy dodać to, że zaraza ziemniaczana na pomidorach pojawia się jako coś bardzo groźnego i niestety może gwarantować ogromne straty w ich uprawach.

Aby poradzić sobie z zarazą ziemniaczaną należy zastanowić się nad opcją uprawy odmian najbardziej odpornych. Po to aby bulwy były w odpowiednim stanie należy ziemniaki dołować w głęboki sposób po to aby odbębnić je od zarodników. Jednak, jeśli do pojawienia się pierwszych objawów choroby, która pojawia się na działce to konieczne musi być opryskanie ich preparatem Bisept Active. Tuż po zakończeniu całego zbioru koniecznym jest to aby porażone rośliny szczególnie te gnijące w ziemi jako bulwy.

Jeśli jednak ktoś zamierza zastosować się do ochrony chemicznej swojego ziemniaka powinien się zdecydować na to aby już pierwszy oprysk wykonać jak najbardziej profilaktycznie, przed tym gdy jeszcze one wystąpią. Warto także zastosować preparat, który ma działanie systemiczne bądź wgłębne. Następnie taki zabieg warto wykonywać co najmniej co 7 lub 14 dni wykorzystując przy tym właściwe preparaty. Lista środków, które są do tego przeznaczone można znaleźć na oficjalnych stronach wszystkich producentów.

Druga, również bardzo niebezpieczna choroba występująca w przypadku ziemniaka związana jest ze stonką ziemniaczaną. Na górze artykułu można było odczytać informację, że to właśnie ona a także zaraza ziemniaka to coś co żaden rolnik nie chciałby mieć na swoim polu. Jeśli chodzi o stonkę ziemniaczaną to charakteryzować ją należy jako najbardziej powszechna choroba ziemniaka i to nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. Proces ten polega na tym, że samice stonki składać będą pomarańczowe jaja na spodniej stronie liście ziemniaka a wszystkie larwy pękające i wydłużone będą przybierać niestety pomarańczową barwę. Niszczą plony w ten sposób, że będą ,,plądrować” liście bulwy i zabierając z nich czasem wszystkie rośliny. W przebiegu jednego roku kalendarzowego mogą się niestety rozwinąć aż 2 lub 3 pokolenia stonki ziemniaczanej. Warto dodać informację o tym, że chrząszcze są długości około o 10. Ich kolor to jasno bądź ciemno żółty występujący razem z podłużnymi paskami.

Pomimo ich tak strasznej charakterystyki można z nimi w pewien sposób walczyć. Do tego należy używać przede wszystkim specjalnych insektycydów. Oprysk powinien być wykonywany bezpośrednio po jej zauważeniu na swoich roślinach. To w zdecydowany sposób może ograniczyć ich rozwój. Na całe szczęście, istnieją jednak preparaty specjalistyczne, które mogą tak właściwie wykorzystać do tego aby zlikwidować ten problem.

To prawda, że istnieją jeszcze inne choroby ziemniaków. Jednak warto powiedzieć sobie o tym, że tak właściwe te dwie wyżej wymienione są jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Z tego powodu warto sobie uświadomić to, że niestety jeśli nie będziemy odpowiednio działać to nie można co liczyć na uzyskanie plonów w bardzo wysokiej jakości. Ze względu na rodzaj występującej choroby warto dopasować indywidualnie swój środek. Jest to w zupełności coś co może być bardzo kluczowe do uzyskiwania bardzo wysokiej jakości plonów. Jeśli ktoś odpowiednio zadba o swoje ziemniaki będzie mógł liczyć na dobrą jakość ze swojego zbioru.

Dodaj komentarz