Widły na kółkach

To, że widły nieodłącznie kojarzą się z rolnictwem to wie każde dziecko. Przerzucanie kompostu to niezmiennie czynność jakiej towarzyszą ci dalecy kuzyni kuchennego widelca. Jednak coraz częściej w rolnictwie pojawiają się także inne widły. Widły na kółkach.

Rozwój technik składowania oraz powiększanie się gospodarstw rolnych powoduje coraz częstsze wykorzystanie zunifikowanych palet oraz skrzyń transportowych. A do ich transportu wózek widłowy jest niezbędny. Środki transportu bliskiego znane z praktycznie każdego magazynu czy fabryki zaczynają przenikać także na pola i do sadów. Szczególnie, że częściej w gospodarstwach zaczynają pojawiać się magazyny i obiekty przeznaczone do składowania plonów.

We wnętrzu magazynów zwykle wykorzystuje się wózki z napędem elektrycznym. Pojazdy z napędem spalinowym lub gazowym mają znacznie większy udźwig ale ich wykorzystanie w zamkniętych przestrzeniach jest mocno problematyczne ze względu na spaliny. Wózki elektryczne na prąd stały lub zmienny mają jednak wiele zalet, takich jak cicha i czysta praca. Oczywiście wymagają ładowania i ta konieczność bywa uznawana za ogromną wadę eksploatacyjną. Wadą jest też niewątpliwie ich duża cena zakupu. Pojazdy o napędzie spalinowym są zwykle dużo tańsze i znacznie bardziej przyjazne w codziennej eksploatacji – niemniej koszty ich obsługi są znacznie wyższe.

Zależnie od wymagań rolnika czy sadownika, oraz od posiadanej infrastruktury w ofercie znajduje się cała masa różnych rozwiązań dotyczących napędu oraz mechanizmów podnoszących poszczególnych wózków. Dostępne są wózki widłowe czołowe lub wyposażone w mechanizm umiejscowiony z boku pojazdu. Maszyny te dostępne są również w wersjach o różnym udźwigu oraz wysokości podnoszenia wideł. Dopasowanie ich do swoich potrzeb zależne jest od konstrukcji i wysokości magazynu oraz rodzaju plonów.

Palety i skrzyniopalety nie muszą służyć jedynie do przechowywania w nich owoców i warzyw. Przydają się praktycznie w każdej dziedzinie składowania związanego z rolnictwem. Można przechowywać w nich także nasiona, nawozy czy środki ochrony roślin. Niektóre wózki specjalne przystosowane są do załadunku i rozładunku beczek, co w większych gospodarstwach może być ogromnym ułatwieniem przy magazynowaniu chociażby pestycydów czy płynów eksploatacyjnych dla maszyn i urządzeń.

Wózki widłowe nie operują jedynie w zamkniętych przestrzeniach i na utwardzonych placach. Coraz częściej pojawiają się też bezpośrednio na polach czy w sadach. Bezpośredni przewóz zbiorów do magazynu może być przeprowadzany z użyciem jednego wózka, wyposażanego w odpowiedni układ jezdny na dużych kołach. W jego zastępstwie może też wystąpić tradycyjny ciągnik rolniczy wyposażony w podwieszany mechanizm widłowy. Jednak on ze względu na swoje gabaryty i masę nie sprawdzi się dobrze w ciasnych przestrzeniach magazynu czy przechowalni.

Pamiętać należy, że przed zakupem wózka widłowego należy jednak przejść szkolenie i uzyskać odpowiednie uprawnienia do kierowania takim pojazdem. Są one wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego i wiążą się z niezbędnym kursem oraz egzaminem, którego pozytywne ukończenie owocuje wydaniem odpowiedniego certyfikatu.

Dodaj komentarz