Zioła na działce i w ogrodzie

Ziół jest wiele, używamy ich w kuchni, w medycynie naturalnej i ludowej. Choć często rosną na dziko na polach i łąkach, możemy je także posadzić i wyhodować w domowych czy działkowych warunkach. Sadzenie ziół na domowym gruncie, nie tylko stało się modne, ale także zdrowe. Ponadto, zioła traktujemy nie tylko jako rośliny użytkowe, są także cudowną i aromatyczną ozdobą każdego ogrodu, balkonu, a także kuchennego parapetu.

Zioła możemy posadzić bezpośrednio w ziemi działkowej lub doniczce, skrzynce, zaś sama uprawa jest nieskomplikowana, o ile oczywiście dbamy i pielęgnujemy nasze rośliny. Zioła potrzebują dużej ilości światła słonecznego i bezwietrznego warunku do prawidłowego wzrostu. W ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu będą rosły intensywnie, a także będą bogatsze w substancje aromatyczne. Ale zanim zadbamy o odpowiednie miejsce, zaopatrzmy się także w odpowiednią ziemię. Pod uprawę ziół optymalna ziemia jest gliniasta i torfowa, jeśli ziemia ogrodowa kupna – musi być spulchniona, a spód skrzynki wypełniony drenażem. O nawozie pamiętamy dopiero, gdy roślina jest wieloletnia i pojawiają się żółte plamy, listki stają się coraz drobniejsze. W przypadku młodych roślin, ograniczamy się jedynie do regularnego podlewania. Zioła podlewamy codziennie, liście przycinamy, by rośliny się lepiej krzewiły (przycinanie jest równoznaczne z obieraniem listków do użytku, do potraw i sałatek).

Do gatunków roślin wieloletnich należą zioła prowansalskie, a więc oregano, tymianek, rozmaryn, także mięta, melisa, estragon. Jednorocznymi gatunkami są majeranek i bazylia, kolendra oraz cząber. Ziół, które możemy posadzić w naszym ogródku jest oczywiście o wiele więcej, podobnie jak roślin leczniczych.

Nie musimy jedynie poprzestawać na ziołach. W domowym ogródku powinno znaleźć się także miejsce na czosnek, który często wykorzystujemy w kuchni, a który wzmacnia odporność – jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek sadzi się wiosną i na jesieni, sadzi się go ze zdrowych ząbków rośliny. Najlepiej stosować czosnek o fioletowym zabarwieniu ząbków, gdyż ta odmiana jest bardziej odporna na niskie temperatury. Czosnek podlewamy rano, ale nie musimy tego robić tak często jak w przypadku ziół. Roślinę należy także nawozić (kompostem lub gnojówką roślinną). Koniecznie należy pamiętać, by czosnek cały czas był odchwaszczony. Jeśli uprawiamy czosnek z pewnością ucieszy nam nowina, że roślina ta okazuje się całkiem skutecznym narzędziem w walce z grzybami i infekcjami roślin. Z ząbków czosnku sporządzamy napar, którym następnie pryskamy zainfekowane rośliny. Podobnie wykorzystać można pokrzywę. O ile nie na każdej działce ta parząca roślina jest pożądana, ma ona nie tylko właściwości lecznice i kosmetyczne, co – podobnie jak czosnek – pozwala walczyć ze szkodnikami. Przede wszystkim z mszycami. Z pokrzywy robimy wywar, mocząc ją w wodzie. Dzięki tej miksturze wyeliminujemy szkodniki, a możemy ją także wykorzystać jako szampon wzmacniający włosy.

Dodaj komentarz