Truskawki uchodzą za najpyszniejsze owoce wiosenne. Pojawiając się, zapowiadają nadejście lata, kuszą czerwonym, witalnym kolorem, swoją soczystością, dającą orzeźwienie w upały, mają więcej witaminy C wśród wszystkich owoców. Z truskawek robimy ciasta, sorbety, lody, koktajle, lub podajemy z szampanem, co jest kultowym symbolem luksusu i romansu.
Truskawki, które kupujemy na straganach czy w sklepach pochodzą z wielkich plantacji rozlokowanych w całej Europie, aczkolwiek własną, małą uprawę można posadzić także w przydomowym ogródku.
By założyć własną plantację, należy pamiętać wpierw o kilku czynnikach umożliwiających początek uprawy. Przede wszystkim, rozpoczynamy od wyboru stanowiska pod uprawę i jego odpowiednie przygotowanie. Będziemy musieli także wybrać odpowiadającą nam i korzystną do warunków odmianę i dobre jakościowo sadzonki. Optymalne dla truskawek stanowisko to dobrze nasłonecznione miejsce z glebą bogatą w próchnicę. Miejsce pod plantacje powinno być regularnie odchwaszczane, a najlepiej, pozbawione korzeni chwastów. Zaniedbanie odchwaszczania powoduje chorowanie roślin i odbija się na ilości i jakości zbioru – chwasty i ich korzenie pozbawiają truskawki niezbędnych składników pokarmowych. Pod sadzonki najlepiej wysiać wcześniej rośliny strączkowe, gdyż one wprowadzają do ziemi mnóstwo składników pokarmowych, które napędzą ich wzrost. Za najlepszy nawóz pod truskawki uważany jest kompost i obornik. Odnośnie długości uprawy, wydaje się, że stanowisko na truskawki może być używane 2-3 lata. Plantatorzy uważają, że dłuższe uprawy wiążą się z o wiele niższymi plonami, a same owoce są mniejsze i bardziej podatne na choroby. Nie warto sadzić truskawek na polach po: pomidorach, ziemniakach, lucerna, koniczyna. Dwie pierwsze rośliny posiadają ten sam zestaw chorób, co truskawki, dwie kolejne zapraszają do gleby pędraki, które w uprawie truskawek są prawdziwą zmorą. Dobrym przedplonem na truskawki są rośliny strączkowe i korzenne, na przykład, pietruszka czy marchew.
Jeśli posiadamy dobrze zakorzenione sadzonki, najlepszym momentem na ich zasadzenie i założenie plantacji jest sezon letni. Pogoda i dobre nasłonecznienie sprzyja szybkiemu wzrostowi i możemy być pewni, że w następnym roku uzyskamy duży zbiór owoców. Także wczesna wiosna jest dobrym wyborem. Truskawki z pewnością zdążą się ukorzenić i nie przemarzną. Terminy jesienne z kolei uchodzą za odrobinę ryzykowne. Jeśli posadzimy je zbyt późno jest spore ryzyko, że sadzonki przemarzną, a plon przyszłoroczny będzie niewielki. Oczywiście, niektórzy plantatorzy przyśpieszają wzrost truskawek przy użyciu włóknin, którą rozkłada się na plantacji już w marcu (wybieramy pogodne dni). Włókninę zabezpiecza się przed zniszczeniem i wiatrem, obsypuje się ziemią. Włókninę ściąga się po pierwszym zbiorze. Plantację, podczas wzrostu i kwitnienia należy jednak odkrywać, by dać pełny dostęp do kwiatów owadom, sama włóknina zaś chroni owoce przed ujemnymi temperaturami i przyśpiesza wzrost owoców.