Zmechanizowanie procesów w rolnictwie

Na temat rolnictwa i jego opłacalności krąży wiele opinii. Istnieją grupy rolników, którzy ledwo wiążą koniec z końcem, zgodnie twierdząc, że przy obecnych cenach skupu oraz przy kosztach produkcji rolnej nie opłaca się nic uprawiać. Są jednak i tacy, którzy ze swojej pracy na roli czerpią dużo profitów, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na ciągłą modernizację swoich gospodarstw, nie mówiąc już o zaspokajaniu potrzeb swoich i rodziny. Spróbujemy w tym miejscu odpowiedzieć na pytanie, co jest przyczyną tego, że rolnictwo może jednak okazać się opłacalne, i to w wyraźny sposób.

Rolnictwo wielu osobom kojarzy się z ciężką pracą od świtu do zmierzchu. A prawda jest taka, że współczesna technika pozwala rolnikom na stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które sprawnie i efektywnie zastępują pracę ludzkich rąk. Jest to tak zwane zmechanizowanie procesów w rolnictwie. To właśnie to zjawisko jest główną przyczyną dobrostanu na wielu polskich gospodarstwach rolnych.

Czym jest zmechanizowanie procesów w rolnictwie? Jak już zostało nakreślone, jest to po prostu wyposażenie prowadzonej gospodarki rolnej w w jak najnowocześniejsze maszyny rolnicze. Dzięki nim bowiem praca staje się nie tylko lżejsza, ale i bardziej wydajna. Dzięki maszynom konkretną pracę można wykonać dużo szybciej i dokładniej niż za pomocą rąk i standardowych narzędzi. A to oczywiście przekłada się na wydajność gospodarstwa, jakość oferowanych produktów rolnych, a tym samym na wysokość dochodów czerpanych z działalności rolniczej.

Trudno ukryć fakt, że maszyny rolnicze są dość pokaźną inwestycją, co z pewnością odstrasza pokaźną grupę rolników. Dlatego ważna jest odpowiednia strategia działania. Jeśli nasze gospodarstwo nie zostało jeszcze zmechanizowane, przeanalizujmy, jaka maszyna okazałaby się najbardziej korzystna (najbardziej podstawowa). I od niej zacznijmy. Nawet jedna maszyna zdoła zwiększyć zyski w gospodarstwie i znacząco ułatwi pracę. Jeśli zaś chodzi o fundusze na mechanizację, możliwości jest kilka. Rolnicy mogą skorzystać z atrakcyjnych, nisko oprocentowanych kredytów na mechanizację gospodarstwa rolnego, ponadto mogą ubiegać się o wysokie dofinansowania unijne, dzięki którym można także poszerzyć swoją działalność rolniczą, np. zająć się dystrybucją mleka czy produkcją warzyw na skalę ogólnopolską. Innym wyjściem jest zainwestowanie w maszyny używane, które w całkiem dobrym stanie można kupić na rynku wtórnym. Ważne jest jedynie to, by nie poprzestawać na jednej inwestycji. Warto regularnie przeznaczać pewną kwotę pieniędzy na jeszcze lepszą i jeszcze bardziej nowoczesną mechanizację swojego gospodarstwa rolnego. W przeciwnym wypadku można stracić to, co zostało wypracowane za pomocą pierwszych inwestycji. Zmechanizowanie procesów w rolnictwie obejmuje także części do maszyn rolniczych np. części New Holland. Czasem wystarczy po prostu zmodernizować posiadany sprzęt, a jeśli posiadana maszyna ulegnie awarii, warto wiedzieć, gdzie można tanio i skutecznie usunąć usterkę, montując nowy element.

Aby zachęcić Państwa do modernizacji i mechanizacji procesów w rolnictwie, przybliżmy jeszcze raz korzyści, jakie z tego tytułu niewątpliwie się pojawią. Przede wszystkim mechanizacja wiąże się z uproszczeniem różnych procesów działalności rolnej (nie ważne, czy mówimy tu o gospodarstwach zajmujących się uprawą roślin czy hodowlą zwierząt), co prowadzi do wyraźnego wzrostu produkcji, a tym samym do większych zarobków oraz do możliwości dotarcia ze swoimi produktami do szerszej skali odbiorców (nie tylko na rynku lokalnym). W prosty sposób wyraźnie zwiększają się dochody rodziny, gdyż nie tylko powiększa się sam zarobek, ale i znacznie maleją koszty produkcji. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także dużo większy komfort pracy, przez co rolnikowi pozostaje sporo dodatkowego czasu, który może poświęcić albo na zwiększenie dziennej normy pracy, albo po prostu na spełnianie swoich hobby. Mechanizacja procesów w rolnictwie najbardziej wyraźne korzyści przynosi w przypadku gospodarstw o dużej powierzchni, co oczywiście nie znaczy, że w tych mniejszych nie należy jej przeprowadzać. I tu będzie można zauważyć profity.

Dodaj komentarz