Zasady bezpieczeństwa a rolnictwo

farmer-john-cornfieldUpadki i uderzenia to najczęstsze wypadki, do których dochodzi przy obsłudze maszyn rolniczych. Niestety, dochodzi do nich często, zaś uderzenia, które podczas nich następują prowadzą do groźnych uszczerbków na zdrowiu, nierzadko zaś do wypadków śmiertelnych. Zwykłe poślizgnięcie się, upadki ze środków transportu, najczęściej upadki z wysokości, to te z wypadków, które na polu zdarzają się najczęściej. Wynikają one przede wszystkim z powodu złej nawierzchni czy braku porządku w obejściach. Innych przyczyn wypadków należy szukać w zmienności warunków pracy na roli, częstokroć podczas pracy przy złym oświetleniu lub złych warunkach pogodowych. Z kolei, najczęstszym czynnikiem powodującym wypadki bywa zwykły… bałagan. Rolnik wykonuje wiele skomplikowanych i złożonych prac, a przy każdym zajęciu pojawia się ryzyko wypadku. BHP w pracy na roli jest bardzo istotnym elementem, a świadomość zagrożeń jest podstawowym składnikiem, by uniknąć ich w przyszłości. Niewiele osób wie z resztą, że obok budownictwa i górnictwa, to właśnie w rolnictwie odnotowuje się najwyższy wskaźnik wypadkowości podczas wykonywania pracy.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak uniknąć wypadków podczas pracy na roli? Warto zacząć od krytycznego przyjrzenia się swojemu gospodarstwu i poszukać potencjalnie groźnych miejsc. Na co zwracać uwagę? Zacznijmy od gospodarstwa i podwórza. Zadbajmy o to, by wnętrze gospodarstwa zawsze utrzymywać w porządku. Już w kreskówkach, dzieci uczą się, że tąpnięcie na leżące grabie gwarantuje guza na czole, to jest obrazową przestroją przed trzymaniem sprzętów rolniczych w odpowiednich miejscach. Zwróćmy uwagę, czy stropy i schody są odpowiednio zabezpieczone i zaznaczone – wysokie progi w wejściach czy nierówna podłoga to preludium do wypadku. Uprzątnijmy kable, tak, by nie prowokowały potknięć. Warto utrzymywać podwórko w czystości – ubłocona i śliska nawierzchnia to możliwość poślizgnięcia się lub awarii maszyny. Istotne jest także dobre oświetlenie w obrębie gospodarstwa i podwórka – widoczność w miejscu pracy jest ogromnie ważna. Warto pilnować, by wszelkie narzędzia leżały w należytym porządku i miejscach doń wyznaczonych – nie tylko w gospodarstwie, warsztacie, ale także w maszynach rolniczych. Zagubiony klucz wpadający pod pedał hamulcowy, nie raz pojawiał się w protokołach jako przyczyna wypadku kierowcy i całej maszyny.

Osobnym tematem jest bezpieczeństwo w pracy na wysokościach. Wielu rolników bagatelizuje oznaczanie stropów i schodów, nie stosuje się do przepisów przeciwpożarowych – schody mają swoje normy wymiarowe, powinny posiadać barierki i balustrady. Otwory i wejścia na strych powinny być oznaczane widoczną taśmą, by uniknąć zderzenia czołowego i upadku. Zły stan drabin lub ich wiekowość to również częsta przyczyna upadków z wysokości. Drewnianych drabin się nie maluje, powinny być solidne i ubezpieczone przed przewróceniem lub rozjechaniem.

Uzmysłowienie sobie problemów i niebagatelizowanie ostrzeżeń jest pierwszym krokiem do wolnego od wypadków gospodarstwa rolnego.

 

Dodaj komentarz