Klasyka polskiego ciągnika

Najsłynniejszą polską firmą zajmującą się produkcją ciągników rolniczych, jest oczywiście Ursus. Warszawskie zakłady mechaniczne swoja historię rozpoczęły w1893 roku i choć spółka została wykupiona dwa lata temu, jej żywot jako najpopularniejszej maszyny na polskich polach nie został zakończony. Nazwa Ursus oznacza niedźwiedzia (po łacinie) i jak przystało na tradycyjna polska firmę, została zaczerpnięta od siłacza z powieści Henryka Sienkiewicza, Quo Vadis. Najstarsze, już historyczne ciągniki pochodzą z lat 20. Poprzedniego wieku, z kolei kilka modeli stało się klasycznymi pozycjami w gospodarstwach rolnych

Ciapek

Właściwie trudno już odpowiedzieć na pytanie, dlaczego model Ursus C-330 nazywany był „ciapkiem”. Nie da się jednak ukryć faktu, że ten model Ursusa przeszedł do historii jako kultowa maszyna rolnicza, a i dzisiaj można go zobaczyć w akcji. Ciapek produkowany był przez dwadzieścia lat, od 1967 do 87 roku, jest lekkim ciągnikiem rolniczym. Stanowił ewolucję modelu C-325 i doczekał się swoich zmodernizowanych wersji – posiada nawet swój własny model LEGO dla zafascynowanych, małych rolników i kolekcjonerów. Silnik C-330 ma 22,4 kW (30,5KM), 6 biegów plus dwa wsteczne. Model docelowo przeznaczony był do pracy na gospodarstwach do 15ha, współpracował z pługiem 3x30cm i 2×35 cm w orce głębokiej. Ciapek doceniany był przede wszystkim ze względu na małe wymiary i ergonomię, i oczywiście, ze względu na swoją niesamowitą wytrzymałość. Może właśnie ta cecha pozwoliła przetrwać maszynie aż do dzisiejszych czasów. Model C-330 był swego czasu marzeniem i luksusowym wynalazkiem na gospodarstwie. Przeszedł jednak do historii.

Ciągniki i konie

Aż do lat 70-tych, na roli używane były przede wszystkim konie, a proces przestawiania się na mechaniczną wersje zwierząt wcale nie następował tak szybko. Z początku maszyny były ogromnym wydatkiem i używano ich wspólnie jako spółdzielnia rolnicza. A w tych czasach maszyny były cały czas udoskonalane, pojawiały się nowe modele. Ciągniki na talony przed latami 90-tymi nie były także łatwym do zdobycia celem. Zrzeszenie rolnicze przyśpieszało nieznacznie cały proces.

Drugą po Ciapku, słynną maszyną był Bizon. Kombajn o tej nazwie, to kolejna perełka techniki na polskiej wsi, powstał w Fabryce Maszyn Żniwnych, usytuowanej w Płocku. Bizon pomógł w zbiorach kukurydzy, rzepaku i zbóż, miał zbiornik na nasiona i młocarnie, także wiele modeli. Pierwszym modelem o tej nazwie był Z040/KZS-3 produkowany na początku lat 70-tych. Najpopularniejszym z rodziny Bizonów był Rekord, którego produkcję rozpoczęto na początku lat 80-tych i produkowany był do zamknięcia zakładów w 2001 roku. Doczekał się wielu modernizacji, obecnie jego produkcje przejęła firma New Holland.

Do lat 90-tych klasyki polskich maszyn rolniczych miały się dobrze, później jednak, gdy na rynku maszyn pojawiły się nowe, zagraniczne firmy, musiały zmierzyć się ze sporą konkurencją.

Maszyny Ursusa wciąż są popularne i często kupowane, jednak prym w sprzedaży wiodą firmy John Deere i New Holland.

 

Dodaj komentarz