O historii ziemniaka

Najpopularniejsze warzywa kuchni Polskiej znane jest w Europie dopiero od XVI, choć na świecie znane było już wiele stuleci wcześniej. Ziemniak popularny był już w cywilizacji Inków, a na ich terytorium ziemniak został odkryty i dla Europy.

Ziemniak pochodzi z Andów, a jego pierwszą uprawę prawdopodobnie zapoczątkowano aż… 8 tysięcy lat temu. Choć obecnie jest najpopularniejszą rośliną uprawną (wraz z ryżem, kukurydzą i pszenicą), to Europejczykom przyzwyczajenie się do jego smaku zajęło sporo czasu. Tutaj, za sprawą Francisco Pizzaro, hiszpańskiego konkwistadora, został podbity w 1570 roku wraz z państwem Inków. Choć hiszpańskiemu zdobywcy bardziej zależało na złocie, wśród łupów znalazł się i ziemniak, występujący tam w dwóch odmianach. Czerwony, o gorzkim smaku traktowany był jako chwast także przez Indian, druga odmiana nadawała się do spożycia po ugotowaniu lub upieczeniu.

Patata jedzie do Europy

Na przełomie XVI wieku ziemniaki trafiły do Europy, niestety ani w Hiszpanii, gdzie trafiły najpierw, ani we Włoszech, patata nie przyjęła się na stołach. Trudno obecnie w to uwierzyć, ale bulwie przypisywano powodowanie chorób, a przez krótki czas wykorzystywano jedynie kwiaty ziemniaka – jako ozdobę. Przez pewien czas kwiaty rośliny pojawiały się jako ekstrawagancki dodatek ubrań szlacheckich, pojawiały się także jako ozdoba stołu (a jednak ziemniak był obecny na stołach jadalnych, jedynie w innej niż obecnie roli). Ziemniak przyjął się jednak na terenie dzisiejszej Belgi i Holandii, gdzie w XVIII wieku był już dość popularny.

Pomme de terre w Paryżu

We Francji na ziemniaka także patrzono wilkiem. Podczas, gdy Maria Antonina ozdabiała jego kwiatami gorsety, ludność francuska planowała rewolucję. Po francuskiej rewolucji, w kraju zapanował głód, a Akademia Paryska ogłosiła konkurs na nową i łatwą uprawę rozwiązującą problem masowej głodówki. Konkurs wygrał ziemniak za sprawą Antoine Parmentiera – na jego grobie od 200 lat kwitną ziemniaki.

Potato trafia do Londynu

Popularyzację ziemniaka w kuchni zawdzięczamy Anglikom, to oni pierwsi zasmakowali w tym warzywie i zaczęli uprawiać je na szeroką skalę. Anglia dzięki porzuconemu przez Hiszpanów przysmakowi, zyskała nowy smak w kuchni i silny atut gospodarczy. Za trendsettera uważa się innego żeglarza, Francisa Drake’a, który kolonizując ziemie Ameryki Północnej, traktował ziemniak jako pierwszorzędny prowiant podczas podróży. Dzięki Francisowi Drake’owi ziemniak trafia do Ameryki, gdzie kolonializowane ziemie z urzędu obsadzane były ziemniakiem.

W drugiej połowie XVIII wieku ziemniak popularny jest już w całej Europie, a uprawa rośliny rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Polskie kartofle pojawiają się w XVII wieku, być może po Wiedeńskiej bitwie Jana III Sobieskiego, a popularne stają się za sprawą Augusta II i III, polsko-saksońskich królów. Tym bardziej stały się popularne, gdy zaczęto produkować z nich alkohol i skrobię.

Ziemniaki mają swoje pomniki, muzea, niesamowite statystyki. Przyczyniły się do kolonializacji świata i zwiększenia liczby ludności, a nawet wywołały wojnę…

Dodaj komentarz