Najpożyteczniejsza roślina na świecie

Najbardziej uniwersalna roślina na świecie jest zarazem najbardziej kontrowersyjną rośliną uprawną od kilkudziesięciu lat. Mowa o konopi. Jest jedną z najstarszych, znanych ludzkości roślin uprawnych, znana od tysiącleci i uprawianą praktycznie na każdym kontynencie. I choć obecnie uprawa jej jest legalna w niewielu miejscach lub trudna ze względu na postrzeganie konopi jako niebezpiecznej substancji odurzającej, to wydaje się to absurdalne ze względu na jej przemysłowe znaczenie.

Konopie mają bardzo ciekawą historię na kartach rozwoju cywilizacji. Przez setki lat uprawiane były do celów przemysłowych, dostarczając niezwykle silne włókno oraz olej. Uprawiane aż do XIX wieku, czyli czasu rozwoju ciężkiego, nowego przemysłu, ich produkcja była podstawą do wytworu, choćby papieru, włókna, tkanin, oleju, pożywienia i wielu, wielu innych produktów. Teraz trudno sobie wyobrazić, że to tego czasu papier i tkaniny były wytwarzane z konopi w przeważającej wielkości (ponad 80 procent produkcji papieru pochodziła właśnie z konopi), a to dlatego, że roślina ta potrafi dostarczyć 400% papieru więcej niż produkuje się z drzew tej samej ilości. Warto także nadmienić, że papier konopny posiada lepszą jakość niż papier drzewny, a co za tym idzie jest o wiele trwalszy.

Przykłady z historii cywilizacji: oryginał Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych został spisany na papierze konopnym. Podobnie jak słynna Biblia Gutenberga. Za najstarszą znaną tkaninę uważa się z kolei skrawek konopny liczący sobie 8000 r p.n.e.! Także pierwsze, legendarne jeansy Levis zostały wykonane z włókien konopi. Jej włókna są bowiem o wiele trwalsze niż nawet włókna syntetyczne. Bynajmniej, konopie uważane są za najtrwalsze, znane człowiekowi włókno. Przykłady z historii można mnożyć, choć nie tylko w przemyśle znajdą się trwałe jak historia argumenty opowiadające się „za” uprawą konopi siewnej.

Także i w diecie konopie mają swoje ważne miejsce. W nasionach konopi, jak najbardziej jadalnych, znajduje się wiele cennych mikroelementów, niezbędnych do funkcjonowania organizmu człowieka. W nasionach konopi znajduje się bowiem wiele witamin, podstawowe aminokwasy i kwasy tłuszczowe.

Uprawa konopi jest zakazana w Stanach Zjednoczonych, co wydaje się absurdem przyglądając się historii tego kraju. Historyczne postaci, prezydenci Stanów Zjednoczonych propagowali uprawę konopi, czego świadectwem jest stwierdzenie Thomasa Jeffersona, że uprawa tej rośliny jest najbardziej wartościową czynnością, na jaką może zdecydować się dany naród. 200 lat później, w tym samym kraju, za choćby niewielką plantację można spodziewać się kary pozbawienia wolności do 30 lat.

W Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, konopie można uprawiać, jednak podlegają one restrykcjom podyktowanym przez Ustawę o przeciwdziałaniu narkomani. Zakazy wydają się kuriozalne, gdyż przemysłowa odmiana konopi nie zawiera narkotycznych ilości THC, a więc z punktu widzenia Ustawy jest to zbyt wielkie ograniczenie. Łodygi, które są celem takiej uprawy podlegają podobnym restrykcjom, chociaż nie zawierają THC w ogóle.

Dodaj komentarz