Jak przygotować rozsadę

Przygotowanie rozsady przyspiesza plonowanie takich warzyw jak: kalarepa, kalafior, sałata, ogórki, kapusta. Przygotowania rozsady wymagają także warzywa, które lubią ciepło, mają długi okres wegetacji i poprzez wysiew wprost do gruntu w naszych warunkach klimatycznych nie zdążą przed nadejściem chłodów wydać plonów. Do takich warzyw należą: papryka, pomidory, selery, oberżyna, melon i kawon. Także jednoroczne rośliny ozdobne takie jak petunia, begonia czy lobelia wymagają przygotowania rozsady.

Do przygotowania rozsady ciepłolubnych i przeznaczonych na wczesny zbiór warzyw konieczny jest inspekt i odpowiednia ziemia. Ziemia do uprawy rozsady w inspekcie powinna być przepuszczalna, pulchna, zasobna w składniki pokarmowe. Nie może zawierać szkodników i chorób. Najbardziej optymalny odczyn ziemi do przygotowania rozsady na rozsadniku to odczyn obojętny. Do przygotowania podłoża do wysiewu rozsady można użyć dwóch części kompostu, dwóch części gliniastej ziemi ogrodowej, dwóch części torfu wysokiego i jednej części piasku. Zanim składniki podłoża wymieszamy ze sobą musimy je przesiać wykorzystując do tego arfę. Ziemię ogrodową należy także odkazić. Do wymieszanych ze sobą składników podłoża dodaje się nawozy mineralne. Tak przygotowane podłoże odstawiamy na dobę. Po odstaniu napełnia się inspekt wsypując warstwę grubości 20 cm. Ziemia powinna być lekko wilgotna.

Do wysiewu nasion najlepiej jest użyć nasion zaprawianych przeciwko chorobom grzybowym i wirusowym. Nasiona można wysiewać do inspektu rzędowo lub rzutowo. Stosując wysiew rzędowy nasiona wysiewa się do wcześniej przygotowanych rowków. Zalecany rozstaw tych dołków wynosi 5 cm. Wysiane nasiona należy przykryć cienką warstwą piasku lub ziemi inspektowej zmieszanej z dodatkową częścią piasku. Samym piaskiem przykrywa się nasiona warzyw kapustnych, gdyż ich siewki są narażone na zakażenie zgorzelą siewek. Nasiona selerów, które są wyjątkowo drobne przysypuje się warstwą nie grubszą niż 5 mm. Nasion petunii, lobelii i begonii nie przysypuje się w ogóle, należy je tylko lekko uklepać przy pomocy deseczki. Wysiane i przykryte bądź uklepane nasiona podlewamy używając konewki lub spryskiwacza. Jeżeli wybierzemy konewkę, to należy użyć bardzo drobnego sitka. Ostatnim krokiem jest przykrycie inspektu oknami i matami i oczekiwanie na zejście siewek. Po wzejściu siewek maty należy zdejmować wczesnym rankiem, aby zapewnić roślinom dostęp światła.

Po dwóch, trzech tygodniach od wysiewu nasion siewki powinny zacząć wykształcać pierwsze liście. To faza, w której należy przystąpić do pikowania roślin. Zanim przystąpimy do pikowania roślin obficie je podlewamy, do wyjmowania przeznaczonych do pikowania roślin przystępuje się po wyschnięciu wody na siewkach. Przystępując do pikowania rośliny podważa się przy pomocy kołeczka lub palca i umieszcza w inspekcie trzymając roślinę lewą ręką za liścienie. Otwory przeznaczone na sadzonki nie mogą być zbyt płytkie, sadzonka musi skryć się po liścienie. Nie pikuje się roślin słabych i chorych.

Dodaj komentarz