Cechy dobrych pestycydów

Dbałość o hodowane roślin wiąże się zarówno z ich nawożeniem, jak i ochroną. Pestycydy często nie budzą zaufania ogrodników i rolników, warto zdawać sobie sprawę, że mają swoje plusy i minusy. Ich świadomy wybór i odpowiednie wykorzystanie zmniejszą ryzyko związane z używaniem środków chemicznych zawartych w pestycydach, co może okazać się korzystną decyzją. Środki ochrony roślin zabezpieczają je przed chorobami i szkodnikami. Powodów ich stosowania może być wiele – brak zaufania do ochrony naturalnej, jej niewystarczający wpływ lub wyjątkowo silna inwazja choroby czy szkodnika.

Rodzaje pestycydów

Do najczęściej stosowanych środków należą:

  • Fungicydy – używane w przypadku chorób roślin wywołanych przez grzyby. Zawierają substancje chemiczne, dzięki którym następuje obumarcie komórek tworzących grzybnie. Pozytywnie wpływają też na odporność roślin.
  • Insektycydy – sprawdzają się w walce z zagrażającymi roślinom szkodnikami i owadami. Stosowane obecnie insektycydy najczęściej łatwo ulegają biodegradacji i ich negatywny wpływa na środowisko jest znacznie mniejszy.
  • Repelenty – dzięki nim hodowcy odstraszają niepożądane gatunki zwierząt i szkodników.
  • Herbicydy – używane do niszczenia niepożądanych roślin – chwastów lub w przypadku przygotowywania gruntu pod nową uprawę.

Jak wybrać odpowiednie środki?

  • Odpowiedni środek dla określonych potrzeb
    Dobry pestycyd powinien rozwiązać problem, z którym mierzy się rolnik czy ogrodnik. Podstawą jest znajomość sytuacji i odpowiednia diagnoza, dopiero wówczas możemy wybrać skuteczny preparat. Radą mogą służyć sprzedający – warto z nim skonsultować dany przypadek.
  • Środek pochodzący z pewnego źródła i poprawnie przechowywany
    Miejsce, w którym zaopatrujemy się w pestycydy, nie jest bez znaczenia. Są to środki chemiczne, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na termin przydatności i skład produktu, a także koncesję sprzedającego. Można stosować wyłącznie środki dopuszczone do obrotu. Używanie preparatu o podejrzanym pochodzeniu może nie tylko oznaczać problemy natury prawnej, ale wyrządzić szkody w uprawach. Przy ten okazji warto też zwrócić uwagę na sposób przechowywania pestycydów – czy opakowanie jest szczelne i nieuszkodzone oraz czy posiada oryginalne opisy, skład oraz instrukcję użycia. Środki chemiczne nie powinny być wystawione na działanie wysokiej temperatury i wilgoci, w przeciwnym razie ich skuteczność może być obniżona. O wszystkich tych kwestiach należy pamiętać również po zakupie, gdy sami przechowujemy pestycydy.
  • Krótki okres prewencji
    W ten sposób określa się minimalny czas, jaki musi upłynąć od zastosowania środka do momentu, kiedy będzie można przebywać wśród chronionych roślin. Innymi słowy jest to szybkość działania, po której można rozpocząć dalsze prace. Im czas ten jest krótszy, tym lepiej.
  • Krótki okres karencji
    To minimalny czas po którym można rozpocząć zbiory plonów z roślin, wobec których zastosowano ochronę chemiczną. Przed zakupem warto zapoznać się z tą informacją, żeby móc odpowiednio zaplanować dalsze prace, najczęściej poszukiwane są preparaty działające szybko i skutecznie rozwiązujące problem.
  • Klasa toksyczności
    Pestycydy posiadają różne klasy toksyczności, czyli z różną siłą oddziaływają na same rośliny, zwierzęta, owady oraz człowieka. W trosce o środowisko naturalne warto siłę i toksyczność stosowanego środka dobrać odpowiednio do sytuacji. Po inne substancje można sięgnąć w przypadku ochrony prewencyjnej, a po inne gdy pojawi się nasilony problem.

Stosowanie pestycydów wymaga odpowiedniego przygotowania i zapoznania się z instrukcją. Dobranie odpowiednich proporcji, używanie odzieży ochronnej to tylko część obowiązków, jakie spoczywają na rolniku decydującym się na ten sposób ochrony roślin. Obowiązkowe jest prowadzenie ewidencji użyć pestycydów i przechowywania jej co najmniej przez okres 2 lat od dnia wykonania zabiegu. Zapisana powinna zostać nazwa rośliny, powierzchnia uprawy i powierzchnia, na której użyto substancji chemicznej oraz terminy wykonywanych działań i nazwy stosowanych środków.

Dodaj komentarz