Plantacja czarnej porzeczki coraz mniej opłacalna

Rolnicy, którzy posiadają nawet kilka hektarów ziemi zazwyczaj decydują się na jej uprawę. Nie ma się co temu dziwić. W końcu dla większości rolników uprawa własnych gruntów to często jedyny sposób na zarobienie pieniędzy. To dla nich główne źródło utrzymania, dlatego rolnicy bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. W Polsce kilka lat temu relatywnie dużo osób zdecydowało się założyć plantację czarnej porzeczki. Rolników do podjęcia tego kroku skusiły wysokie ceny za jeden kilogram tego owocu. Ostatnio jednak plantacja czarnej porzeczki jest coraz mniej opłacalna, a koszty utrzymania plantacji są cały czas spore.

W kilku poprzednich latach cena za jeden kilogram czarnej porzeczki oscylowała wokół 50 groszy za jeden kilogram. Oczywiście w zależności od województwa te ceny były nieco wyższe, lub nieco niższe, jednak nikogo one nie satysfakcjonowały. Plantacja czarnej porzeczki jest bowiem naprawdę kosztowna. Na początku trzeba odpowiednio przygotować grunt pod zasadzenie sadzonek. Następnie trzeba je kupić i przetransportować do miejsca sadzenia. Sporo osób ma naprawdę duże plantacje, a im więcej sadzonek, tym rzecz jasna koszty są większe. Kosztowna jest też sama uprawa. Porzeczki trzeba bowiem odpowiednio nawozić czy nawadniać. Co jakiś czas sadzonki porzeczek wymagają też odpowiedniego przycięcia. Operacja ta polega na wycinaniu starych i leżących gałązek. Zajmuje to też sporo czasu, ale gdyby sadownicy mieli przekonanie, że w przyszłości ta ich ciężka praca zaprocentuje, to na pewno podchodziliby do tej czynności z dużo większą motywacją. Plantatorzy, którzy po raz pierwszy zdecydowali się uprawiać porzeczki musieli także zakupić odpowiednią ilość paczek na swoje owoce. Osoby, które mają naprawdę spore areały musiały zaopatrzyć się też w stosowne kontenery. Do tych specjalistycznych elementów potrzebne są oczywiście odpowiednie maszyny. To też oczywiście generuje koszty. Nie można zapomnieć o ciągniku, choć akurat tę maszynę każdy szanujący się rolnik posiada – niezależnie czy uprawia czy nie uprawia porzeczki. Nie można zapomnieć o nabyciu ludzi do obierania porzeczek (w przypadku mniejszych plantacji) lub opłaceniu specjalnego kombajnu do porzeczek.

Wszystko to kosztuje. Gdy potem w skupie okazuje się, że cena za kilogram porzeczek jest wyjątkowo niska rolnicy załamują ręce. Po części można jednak temu przeciwdziałać. Na różnych portalach rolniczych jest szansa na umieszczenie ogłoszenia o sprzedaży porzeczek. Niektórzy mają to szczęście, że zgłaszają się do nich osoby zainteresowane kupnem owoców. Najczęściej ludzi interesują ilości hurtowe. Mniejsi plantatorzy też jednak powinni tam spróbować swoich sił, ponieważ owoce czarnej porzeczki są zdrowe i wiele ludzi chce je kupić nawet w mniejszych ilościach, aby zrobić sobie pyszny sok, który będzie idealny na zimowe mrozy.

Na pewno trzeba przyznać, że nastały bardzo ciężkie czasy dla plantatorów porzeczek, ale muszą oni wierzyć, że w przyszłości cena za jeden kilogram tego owocu będzie zdecydowanie wyższa. Szacuje się, że opłacalność plantacji czarnej porzeczki zaczyna się od ceny 1.30 zł w górę, dlatego wszystkim rolnikom życzymy tylko takich i wyższych wartości.

Dodaj komentarz