Choroby ziemniaka, jak sobie z nimi radzić cz.2

Należy wrócić do dalszej części wpisu. Choroba ziemniaka, która cały czas może się pojawiać na naszych działkach to przede wszystkim czarna nóżka. Jakie mogą być objawy takiej choroby. Z pewnością można to zaobserwować ,,gołym okiem”. Jeśli zauważymy, że u podstawy łodyg pojawiać się będzie czarna zgnilizna. Po czym będzie można ją poznać w szybki sposób. Z całą pewnością ta choroba pozostawia po sobie niezbyt przyjemny zapach a także wszelkiego rodzaju gnijące na mokro bulwy ziemniaka.

Dlaczego czarna nóżka się tworzy. Przede wszystkim to przez to, że sadzeniaki dotknięte są bakteriami. Co się może stać jeśli będziemy sadzić w taki sposób. W glebie to wszystko niestety gnić. Nie będzie pożądanego rezultatu ponieważ, na powierzchnię nikt nie będzie w stanie wydawać. Nawet jeśli to wszystko wyrośnie to istnieć może prawdopodobieństwo chorej rośliny. Kilka dni po wschodach z całą pewnością zmieniać będą swoją barwę na co raz większą żółć. Pytanie brzmi, dlaczego choroba nazywać się będzie czarną nóżką. Powód jest jeden – sadzeniak, chory może rosnąć dość mizernie a u swojej podstawy może zaczynać wszelkiego rodzaju procesy gnilne. Rośliny, które w taki sposób będą zaatakowane prawie zawsze ginąć tuż przed wschodem bulw. Jednak same mogą się rozpowszechniać się po powierzchni by powodować cały czas infekcję i choroby dla innych roślin. Jeśli zauważymy czarną nóżkę akurat w sezonie wegetacyjnym to tak naprawdę możemy być pewni, że to efekt zaatakowania naszego sadzeniaka. Nie ma niestety jednego skutecznego sposobu na zwalczanie takiej czarnej nóżki. To bardzo skomplikowany proces. Aby je likwidować trzeba opierać się na własnym doświadczeniu a także na działaniach asekuracyjnych i zapobiegawczych. Warto, sadzić w pełnie zdrowe sadzeniaki (nie brać pod uwagę tych krojonych).

Następna choroba to już nie tylko wszystkich ziemniaków ale również wszelkiego rodzaju roślin ogrodowych. Nazywać ją będziemy z pewnością jako rolnice. Czym one właściwie są. W rezultacie ich występowania wszystkie nasady napędów, korzenie a także liście cały czas są obgryzane. Niestety nasze rośliny będą cały czas rosnąć wolniej i nie będą odpowiednio się rozwijać. Już w naszej ziemi da się zauważyć coś innego. Barwa koloru szarobrunatnego oznaczać cały czas będzie gąsienie motyli, które sięgać będą do długości około 4cm lub 4,5cm. Jeśli będziemy ich próbować dotknąć to zamienić się one mogą w kłębek. Jakie będą cały czas powodować szkody. Cały czas w glebie uszkadzać będą korzenie roślin a dodatkowo występować na powierzchni. Z tego powodu niszczyć mogą występujące na ziemi części roślin. Okres ich występowania i takiego ,,wyniszczenia” to z pewnością miesiące początkowe dni czerwca do około połowy września. Raz i skutecznie można się ich pozbyć. Jak zwalczyć te okropne rolnice. Aby się nie pojawiały, trzeba dbać o swój ogródek. Szczególnie w międzyrzeczach trzeba usuwać chwasty(lebiody, najczęściej wyrastające po deszczu). Wszystkie części podziemne oznaczać będą dobre zapas jedzenia dla rolnic. Warto rozpocząć orkę zimową.

Dodaj komentarz